Poate fii vorba de dubla personalitate?

Psihologie si psihoterapie

Postata de MembruMobileApp1517839473 cu 6 ani in urma.

Este cazul sotiei mele, suntem de 6 ani impreuna si nu pot intelege comportamentul ei. Este a doua sotie cu familia din prima casatorie.
Cand e cu mine este un om foarte bun, foarte grijulie si afectiva, cand se duce in vizita la fetele ei din prima casnicie, devine un diavol, ma jigneste, inchide telefonul, total opusa in comportament fata de cea care este cu mine.
Cand suntem impreuna, nu ne certam, facem planuri comune si totul e bine, cand este cu fetele ei, totul e opus, face planuri comune cu fetele ei numai, nu discuta cu mine, imi inchide telefonul.
Este acesta un exemplu de dubla personalitate, antagonista, e in rolul sotiei cu mine si in rolul mamei cand e departe de mine? De ce aceste roluri nu se impaca si de ce sunt antagoniste?
Multumesc
Marian

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna seara. In primul rand, cu ea ar fi trebuit sa discutati aceste aspecte - nu au existat de la inceput? Ce simte ea, de fapt, pentru dumneavoastra? Ea are raspunsurile. Vorbiti cu ea, aratati-i ce nu va place, ce doriti, poate sunt lucruri pe care trebuie sa le faceti si nu le-ati facut pana acum. Puteti merge impreuna la terapie de cuplu. Sau puteti sa mai stati asa, cat veti rezista...

MembruMobileApp1517839473

acum 6 ani

Multumesc mult pentru raspuns.
Am discutat de multe ori aceste aspecte de compartament, din pacate ea nu le vede, si totul i se pare normal.
Am rugat-o sa mergem la o terapie de cuplu, nu vrea, spune ca sunt p***ai, eu insumi am urmat 10 sedinte cu psiholog, sotia spune mereu ca eu sunt paranoic si schizofrenic, ceea ce psihologul le-a ifirmat si a zis ca totul e normal cu mine.
Problema eu o vad la ea, nu concepe un rol unic ca mama, bunica si sotie, pentru ea se exclud.
Vine dupa o prima casnicie dastramata dupa 23 de ani, care a afectat-o foarte mult, am gasit-o intr-o stare de depresie profunda cand ne-am cunoscut.
Nu stiu, incerc sa o conving sa mergem la un phiholog, dar ea se opune.
Au fost momente, putine, cand constientizeaza ca e bolnava, ca dragostea pentru copii din prima casnicie este bolnava, eu ii spun ca este o mama foarte iubitoare, dar ca parinte face mari greseli.
Multumesc mult
Cu stima
Marian