Persoana inchisa

Psihologie si psihoterapie

Postata de MembruMobileApp308534 cu 7 ani in urma.

Buna ziua de curand am cunoscut o fata care mi-a furat inima , din primele zile am realizat ca are probleme ac***a in vedere ca in trecut am stat cu alta persoana care trecea printr-o depresie in cazul ei nu e o depresie care trece cu timpul , ea in primele zile prezenta un usor tremur cand venea vorba de responsabilitati gen sa mearga la scoala desi e bursiera , sa mearga acasa pt ca acolo nu e un mediu placut nu se intelege decat cu un singur frate care acum este plecat din tara , i-am spus ca prin orice ar trece i sunt aproape si o sa trecem amn2 este foarte inchisa cand vine vorba sa vorbeasca despre ea nu raspunde la intrebari personale si nici nu pune intrebari de 2 saptamani sta numai in prezenta mea doarme cu mine etc este foarte vesela in general i vine usor sa rada se comporta normal , cand vine vorba de lucruri personale isi incruciseaza bratele ca si cum s-ar proteja , stiu ca o pot ajuta si i-am zis ca nu vreau sa se schimbe pt mine sa o faca pentru ea ascunde in ea un minunat univers si e pacat plusa ca in momentul de fata nu ma pot atasa de ea mai mult, pentru ca nu pot sa o cunosc mai bine , e constienta de ceea ce se intampla cu ea sunt intelegator si sper sa i ofer suficient timp , la prima vedere pare timida dar nu e , e deschisa sa vorbeasca pe alte teme are o groaza de prieteni dar nu are incredere in nici 1 , pe weekenduri lucreaza la un restaurant si pe parcusul verii , a spus si se vede ca uneori uita lucruri poate putin mai mult ca altii as dori daca se poate sa ma sfatuiti detaliat cum as putea sa o ajut ps: mi-a spus ca nimeni niciodata nu a vorbit detaliat cu ea cum o fac eu si nu si-au dat silinta sa o inteleaga

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 7 ani

Ac***a in vedere ca va cunoasteti de putin timp, se recoamda sa eviti "interogratoriul" pentru ca poate parea o metoda de comunicare intruziva. Ai mai multa rabdare cu ea, las-o sa aleaga momentele in care simte nevoia sa iti impartaseasca aspectele ei persoanale, bucurati-va de primele etape ale relatiei.

Toate cele bune!