Paranoia ( para- afara / noia - minte) obsesie de tip Othello (gelozie morbida)

Psihologie si psihoterapie

Postata de MARIANA64 cu 9 ani in urma.

Buna , sotul meu sufera de acesta boala ,in trecut ...acum aproximativ 12 ani a dezvoltat boala dar era paranoia de tip persecutat ( avea impresia ca e urmarit ,drogat ,otravit etc ...)...si-a revenit dupa un tratament si chiar si pe mine m-a facut sa cred ca a fost drogat pentru ca fusese plecat o perioada din tara !
Ideea e ca acum de vreo 6 ani a revenit boala dar de alt tip ,de tip gelozie morbida ,doarme foarte greu si este obsedat ca vine cate un tip la mine zilnic si il insel ,urmeaza interogatorii zilnice cu faze si replici pe care le-am zis eu candva intr-un alt context si orice ce i-as spune sau demonstra nu il fac sa isi schimbe parerea ,ma urmareste si nu am voie sa ies din casa sau sa vorbesc la telefon ...si numai eu stiu ce viata traiesc alaturi de el !
Acum urmeza Cipralex 10mg ,Rivotril ....
Intrebare : as dori sa stiu daca se mai vindeca vreodata sau daca asa o sa fie pana la final ....sau daca boala acesta cretina evolueaza ?!
Multumesc !

Raspunsuri (4)

yuri boyka

acum 9 ani

pt mariana 64.stiu pe cineva care il poate ajuta pe sotul dvs.imi las mailu [email protected]

Psih. Stefania Budacu

acum 9 ani

buna seara! cu psihiatrul ati vorbit? ce parere are?

MARIANA64

acum 9 ani

nu am mai fost la psihiatru ....intre timp m-am documentat temeinic si stiu ca boala propriu zis nu se vindeca ,doar se poate autocontrola ,daca isi dezvolta vointa ....ceea ce e destul de greu ....

Utilizator11600667326

acum 3 ani

Tratament cu antipsihotice a urmat? Pare o solutie buna...