obsesie,paranoie

Psihologie si psihoterapie

Postata de alexandru344128859 cu 13 ani in urma.

am si eu o problema daca poate sa ma ajute doamna doctor psihiatru.va rog frumos.am avut o problema acum 3 luni la servici si m-a afectat si de atunci ma obsedeaza intmplarea respectiva.zilnic ma gandesc la ea de neinumarate ori pe zi si ma oboseste psihic.nu pot sa trec peste.intr o zi chiar am avut un episod psihotic cred .nu mai eram deloc rational aproape nu mai stiam pe ce lume sunt.am inceput sa mi mai revin dar m-am consumat foarte foarte mult si inca ma mai consum.ma epuizeaza rau psihic.acum mi e frica sa nu fac alte boli leucemie cancer din cauza la cat m-am consumat.nu pot sa trec peste .paranoie obsesie nu stiu ce e.exista vreo legatura intre bolile grave si aceastea psihice?pot spune ca este o obsesie grava daca dureaza de atata timp

Raspunsuri (4)

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Consultati un medic psihiatru - vi-l recomand pe dr. Isacu Silviu - tel 0746064754 pentru prescrierea unui tratament. Sanatate!

andrei

acum 13 ani

macar o parere personala ? m-ar ajuta foarte mult va rog ; daca ati m-ai avut cazuri aproximativ asemanatoare ;acum sunt mai bine oricum.va multumesc

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Somatizarile nu merg pana la leucemie sau cancer, nu s-a demonstrat pana acum vreo conexiune directa intre aceste probleme, iar epuizarea dvs. este de ordin psihic. Este foarte important sa urmati un tratament. Pacientii pe care i-am avut cu probleme similare nu au dezvoltat probleme organice grave, dar disconfortul pe care aceasta stare vi-l creeaza nu trebuie neglijat si trebuie sa luati masuri. Este bine sa combinati tratamentul medicamentos cu psihoterapia.

florentina

acum 13 ani

Sugestie: atunci cand iti vine in gand o obsesie , nu te mai gandi la ea ....gandeste-te la altceva. Nu va functiona la inceput dar in timp...merge.
Incearca sa te gandesti la Dumnezeu, roaga-te si iti va fi de folos. Apropie-te de Bunul Dumnezeu si roaga-l sa-ti dea ganduri bune.Sanatate!