o chestiune de onoare suprema

Psihologie si psihoterapie

Postata de danstefan150 cu 9 ani in urma.

Cum sa va spun sunt un nemernic ratat care a dezamagit-o total pe femeia care este pentru mine cea mai minunata fiinta din univers am facut unele greseli involuntare si acum ea nu mai are incredere in mine , ma crede un mincinos ori pentru mine acesta este cel mai cumplit lucru ma simt calcat in picioare dar eu o voi iubi in continuare dar consider ca singura dovada de a-i dovedi ca se insala este una singura Aceea ,din pacate se pare ca mai mare decat dragostea este incapatinarea mea ,consider ca este o provocare si a nufi capabil de acest sacrificiu m-ar reduce la nivelul unei ganganii

Raspunsuri (9)

Liviu

acum 9 ani

- Mai inainte de toate, mi-ar placea sa intreb daca ai si tu ceva optimist in tine(?)

Liviu

acum 9 ani

Si inca ceva! - Inainte de a incepe o psihoterapie, v-as recomanda sa va inscrieti intr-un program de autoajutorare (ceva de genul Alcoolicilor Anonimi). Altfel, nu vei face mare lucru cu terapia, daca nu ai incetat sa bei.

Liviu

acum 9 ani

- In regula. Nu va grabiti. Daca vreti sa-mi urmati propunerea, va pot recomanda si o terapeuta destoinica. Adica, nu doar o figura autoritara, ci si protectoare. Pentru ca persoana terapeutului conteaza cu adevarat mai mult decat metoda.

Liviu

acum 9 ani

Precizez ca tratamentul fara medicamente al tulburarilor psihoafective - psihoterapia - este un proces care permite pacientilor sa se schimbe, ramanand in acelasi timp aceiasi. Iar ceea ce joaca rolul esential in acest tip paradoxal de schimbare psihica e chiar relatia psihoterapeutica.

Liviu

acum 9 ani

- Hm.. Fane, Fane, ma intreb oare pana cand te vei fi incapatanat sa nu te respecti, doar pt ca ti se pare tie (iti e teama) ca o singura persoana nu te va respecta suficient, mai intai. In realitate, nimeni nu te va respecta sau iubi vreodata mai mult decat o vei face tu insuti pt tine.

Liviu

acum 9 ani

Tot asa, doar ne amagim singuri ca iubim pe (alt)cineva, cata vreme nu suntem in stare nici macar sa ne ingrijim de noi insine; din moment ce refuzam sa ascultam de adevaratele noastre nevoi. Pai, tu cum altfel poti sa explici ca pana azi e atat de multa p***ae in lume?

Liviu

acum 9 ani

- Si da, eu chiar m-am schimbat. Dar chiar si asa.. Ba chiar si acum.. Nici eu nu pot sa nu recunosc ca inima are logica ei pe care ratiunea nu poate s-o inteleaga. Uneori, a-i lasa sa plece pe cei care ii iubim este tot o dovada de iubire.

Liviu

acum 9 ani

- Asculta-ti tacerea si iti vei auzi nevoile.. Si tu, si tu.. da, chiar si tu; de ce nu?! Si da, chiar nevoia ta.. chiar ea te va invata. A invata inseamna a descoperi ca ceva este posibil. Cauta si vei gasi. Construieste ceea ce cauti. Nimic important n-a fost vreodata realizat fara pasiune. Omagiu DOMNULUI Isus, primul meu terapeut.

psih.Marina -Lucica Balea

acum 9 ani

Stefan,
Increderea este un lucru care se construieste in timp, dar din pacate se poate pierde cu usurinta.
Este foarte greu sa o recapeti, atunci cand dezamagesti pe cineva, chiar si in mod involuntar. Inteleg ca nu te simti bine, dar din ceea ce povestesti, orgoliul tau traieste o viata de cinci stele, iar tu....una plina de suferinta. Ce e mai important pentru tine? Orgoliul, incapatanarea de care vorbesti, sau tu si femeia pe care o iubesti?
Poti discuta cu un specialist aceasta problema pentru a scapa de sentimentele neplacute care te chinuie,
Psih. Marina Lucica Balea