nu se adapteaza la camin.ce sa fac?

Psihologie si psihoterapie

Postata de si_mona cu 9 ani in urma.

am un baietel de 4 ani si 7 luni care merge din toamna la camin(de stat).desi a trecut atata vreme nici acum nu s-a adapatat in sensul ca dimineata de cand se trezeste incepe ca el nu vrea la camin pe masura ce se apropie plecarea e din ce in ce mai plangacios iar cand ajungem acolo urla de-a binelea si cateodata il bagam cu forta in clasa.cu toate acestea mananca ,doarme la pranz stie cantece si poezii povesteste despre ceea ce face la activitati deci e atent si prezent.educatoarele spun ca se linisteste imediat dupa ce plecam si se joaca cu copii participa la activitati si ca nu ar fi nicio problema insa asta e tactica lor dar eu sunt convinsa ca ceva se intampla caci cat o fi el de special,cu personalitata puternica,destept alintat si alte alea mie mi se pare disperat.de la el nu pot sa scot nimic cand il intreb ce nu-i bine la camin spune ca totul e bine iar cand il intreb de ce nu vrea sa mearga imi spune ca nu-i place.sunt derutata il cred ca nu-i place e de 8 luni la camin ar fi trebuit sa-i treaca dar el face mai urat ca la inceput...pe de alta parte manaca si cate doua portii ,doarme la pranz participa la activitati e constient ca ala e serviciul lui ca mama si tata trebuie sa mearaga la serviciu si el nu are cu cine sa ramana si cu toate astea e dramatic dimineata.sa-l mut in alta parte poate aici e ceva ce il dispera ,ce ma sfatuiti?

Raspunsuri (1)

buna

acum 8 ani

nici un animal nu-si da puii la alte animale....adica il abandoneaza cu alte animale...numai omul face asta si se asteapta sa fie natural.
Nu este natural. Toti copii sufera din cauza asta si se simt abandonati, indiferent ca fac scene sau nu. Cei mai puternici fac scene si nu renunta sa le faca. Cei slabi renunta si se resemneaza.
Gradinita si cresa sunt inventii noi si nu au existat inainte. Sunt inventii nebiologice care ne strica copiii. Da, ii strica. Culmea e ca noi, animalele adulte credem ca ar fi ceva normal si necesar ca mama sa se duca la munca si sa abandoneze copilul cu alte animale straine si cu cu copii straini. Nu e normal si nici bine. Mai bine intrebati-va: cum am ajuns atat de orb ca sa consider anormalul ca fiind ceva normal si sa am astfel de asteptari gresite de la copilul meu ?