nu face caca la buda

Psihologie si psihoterapie

Postata de lolisor cu 11 ani in urma.

Fetita mea face pisu la buda dar caca nu vrea. Cand vine pisu cere dar la caca se ascunde si face pe ea. Avem 3 anisori si urmeaza sa incepem gradinita peste 3 zile.
Nu stim ce sa facem.

Raspunsuri (1)

Sigada

acum 11 ani

Incercati sa o invatati sa faca treaba mare la olita intai si apoi poate va accepta si wc-ul. Incercati sa ii spuneti ca o premiati daca va face la olita si oferiti-i o recompensa, ceva ce ii place ei foarte mult.
Este foarte importat sa aveti rabdare cu ea si sa nu ii mai puteti scutec. Incercati sa ii explicati ca toti copilasi mari fac la olita sau la toaleta, ca ea este domnisoara deja si este rusine sa faca pe ea. Daca este incantata ca va merge la gradinita, ii puteti spune ca daca nu face la olita sau la wc nu o vor primi la gradinita.