mi-e frica sa ies din casa

Psihologie si psihoterapie

Postata de aylina cu 10 ani in urma.

In urma cu 10 ani, am fost diagnosticata cu rectocolita hemoragica, dupa cum stiti simtomele acestei boli nu sunt confortabile si rusinoase, dureri de stomac, flatulenta, diaree,etc. Acestea au reprezentat pentru mine un stres care au dus la diagnosticarea unei alte boli, si anume psoriazis.
V-am prezentat acest istoric al sanatatii mele pentru a ajunge la problema care ma macina cel mai tare, in acest moment EMOTII.
Si ce emotii, nu mai pot iesi din casa fara sa ma duc la toaleta. Cand trebuie sa plec ma apuca o durere ingrozitoare de stomac, cu multe gaze si imi bate foarte tare inima, parca mi-ar iesi din piept. De multe ori, ies din casa, fac cativa pasi si ma intorc pentru a ma duce din nou la toaleta, apoi imi pot vedea de treaba, ma simt mai linistita.
As dori sa stiu, daca aceaste emotii ar putea fi tratate prin consiliere psihologica.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 10 ani

Buna ziua,

La multi ani, Aylina! Imi pare rau pentru problemele medicale. Se pare ca rectocolita si psoriazisul sunt influentate negativ si de catre stres. Emotiile de teama de care ai amintit pot reprezenta un factor stresant. Frica de a iesi din casa, anxietatea pot fi abordate cu eficienta in sedintele de consiliere psihologica si de psihoterapie.
Daca ai si alte intrebari poti sa-mi scrii, dar si sa citesti aici:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/panica/
http://www.psihoutil.ro/bine-ati-venit/psihoterapia-online/

O zi buna!

Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro

aylina

acum 10 ani

La multi ani!
Multumesc frumos pentru sfat.
O zi buna