MASTURBAREA

Psihologie si psihoterapie

Postata de mady6614 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am 25 de ani de casatorie ,sotul are 50 de ani si acum am depistat ca el se masturbeaza, va rog sa-mi spuneti : este o boala ,o placere sau o nebunie draceasca si de unde vine ? traume ,egoism sau... multumesc !

Raspunsuri (4)

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Stimata doamna,

Pentru a va lamuri in aceasta privinta va invit sa cititi urmatorul articol accesand link-ul http://www.sexsafe.ro/anii-de-aur-ai-masturbarii/. Spor!

Cu respect,
Ioana-Corina Marcu
Consilier Psihologic - copil, cuplu, adult, familie
nr. tel. - 0754/024.213;
email - [email protected]

crisan octavian

acum 10 ani

buna ziua ma confrunt cu o problema destul de grava ma ,masturbez de la varsta de 11 ani in prezent am 30 . am un corp ca arata bine putin atletic cu colesterol am inaltimea de 1,78 si o greutate de 100kg nu am prietena nici nu am avut vere-o una cu care sa-mi satisfac fanteziile sexuale am fost si sunt indragostit de fete pt. satisfacerea nevoilor sexuale adica am facut vizite catorva p***atuate dar nu m-au satisfacut sexual doar masturbarea ma satisface fac si de 2 ori pe zi va rog sa ma ajutati am tratat cu superficialitate acest lucru am afectiuni fizice , si psihice ,ma lasa incet memoria fizic nu mai dau randament de lasat nu am bunavointa sa ma las am pierdut al 5 lea job in decurs de 2 ani nevoia de masturbare a pus in totalitate stapanire pe mine am avut si tendinte de depresie foarte grava nu mai iau tratament din cauza sa nu fiu in evidenta cu boli psihice am permis de conducere cat B nu vreau sa-l pied si pe el , locurile de munca le-am pierdut din cauza asta SUNT DEPENDENT DE MASTURBARE ca si alcoolul pentru alcoolici fumatori ,ati patimitori , 30 ani sunt foarte fertil ejaculej 100mlg la 2 ejaculari , pe urma ma simt epuizat total, creierul meu cere asta nu pot sa ma abtin boala e de 20 de ani .VICTORIOSI in aceasta practica dementa.va rog sa-mi spuneti ce sanse sa ma mai, astept de la viata am un trecut si un prezent inspaimantator financiar.

Claudiu

acum 8 ani

Poti primi ajutor aici, http://dependentadepornografiesimasturbare.blogspot.ro/

tirmonia

acum 7 ani

Am inceput sa ma masturbez la 14 ani.Nu am facut mai mult de odata pe Saptamana(rar de doua ori).La 19 ani am avut prietena.M-am insurat si o vreme nu am mai facut p***a.Dar apoi am reanceput(cam de doua ori pe luna).La 62 de ani nu am mai putut avea sex la vagina(erectie sp***a).Dar continui cu o p***a pe Saptamana.mereu am simtit o vina pentru p***a.Dar cred ca o p***a bine efectuata este mai buna ca sexul vaginal.