Masturbarea de la varste fragede !

Psihologie si psihoterapie

Postata de IoanceNarcis cu 10 ani in urma.

Buna ziua ,
Am 21 de ani si ma confrunt cu o problema foarte mare , de la o varsta frageda ( 10 ani ) ma masturbez , nu pot zice exagerat de vreo 3 ori pe saptamana , au fost zile cand ma masturbam 2 zile una dupa alta dar si saptamani in care nu ma masturbam , dar de o luna de zile dupa ce am citit consecintele nu mai mai masturbez , credeti ca daca ma consult cu un medic / psiholog / ma tratez de unele boli cauzate de masturbare si nu ma mai masturbez o sa pot duce o viata aproape de cea normala , adica sa am copii sa imi pot sadisface sotia etc. ?? Va rog daca doriti imi puteti raspunde si pe e-mail : [email protected] .

VA MULTUMESC MULT

Raspunsuri (1)

Elena

acum 7 ani

Din nou, masturbarea nu e daunatoare, nu e nociva, nu e ucigasa! Trebuie sa inveti sa iti controlezi aceste stari, si sa fi precaut fara exagerari in acest sens. Pe viitor nu vor exista probleme nici pentru tine sau pentru prietena, nici pentru copii. Doar ca, masturbarea se practica la nivel hormonal, cand hormonii sunt agitati si trecuti prin adolescenta, consider ca ca nu mai e vremea de autosatisfacere acum. Esti major, traieste in libertatea ta fara a- ti pierde cumpatul. Be free!