mancarime

Psihologie si psihoterapie

Postata de daniela3185942 cu 13 ani in urma.

Ma mananca pielea ingrozitor de 20 de ani. Nu/mi apare nimic pe piele. Am fost la alergologi si dermatologi dar nici un tratament nu mi/a fost de folos. Singurul medicament care imi amelioreaza aceasta mancarime este diprophosul injectabil. Problema este ca l/am folosit cam des si acum nici acesta nu isi mai face efect ( am luat o injectie pe luna timp de 6 ani). Acum 3 luni am fost la un pshiatru care m/a diagnosticat cu tulburare somatoforma si mi/a dat mirzaten si haloperidol. le iau de 3 luni. inca nu vad efectul dar doctorul spune sa am rabdare.Oare sunt pe drumul cel bun? As vrea sa dispara aceste mancarimi (furnicaturi puternice pe sub piele) care nu ma lasa sa dorm. Cand incep este ingrozitor. Nu am clipe din zi sau din noapte in care sa nu ma manance. Iar daca ma scarpin ma mananca si mai rau. Va rog sa/mi spuneti daca sunt pe drumul cel bun . Oare aceste medicamente ma vor trata?

Raspunsuri (10)

Psih. Nicolae Nedea

acum 13 ani

Nu este foarte clar...din diagnostic pare ca lipseste ceva.
Totusi intrucat ati fost diagnosticata deja de un psihiatru cred ca sunteti pe drumul cel bun.Urmati tratamentul si mergeti si reggulat la acel psihiatru.
Mult succes!

daniela

acum 13 ani

Multumesc pentru incurajare. Oare dupa cat timp se vad rezultatele acestui tratament ? Ac***a in vedere ca ma chinuie de 20 ani aceasta mancarime parca as vrea un mic semn de imbunatatire a starii mele. e un calvar pentru mine. Nu am zile sau nopti de liniste. Acu 3 zile nu am rezistat si am luat un diprophos . M/a linistit putin atata cat sa pot face o baie (dupa baie ma mananca ingrozitor) si sa dorm 2 nopti linistita. Se pare ca nu isi mai face efectul nici diprophosul.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Daniela

acum 13 ani

adresa mea de e/mail este: [email protected]

Adela

acum 13 ani

As dori si eu numele acelui homeopat bun. Multumesc! [email protected]

gabriela dima

acum 12 ani

Eu te-as sfatui sa mergi la un medic homeopat.
Sunt remedii naturiste care nu iti fac nici un rau si nu dau dependenta si o sa rezolvi problema

dinca pami

acum 10 ani

Am si eu aceasta problema de patru ani iau o pastila de flonidon si ma lasa scărpinatu dar numai stiu ce sa fac când mă apuca numai pot am fost la toți medicii și naturiste dar degeaba am luat medicamente am luat calciu si când ma apuca scarpinatu no ma pot opri și noapte în somn si am fost la psiholog si nimic eu sant disperata numai știu ce sa fac daca ma poate cineva ajuta vorog ...

ina

acum 10 ani

paraziti intestinali si schimbati sapunul.

anonim

acum 8 ani

foloseste bai cu ceai de troscot zilnic compresa sau baie cate 20 de minute

Utilizator11591648254

acum 3 ani

Am 64 ani , pensionara am gonartroza merg f greoi folosesc MSM astept efectul după 3 luni , va rog dacă folosesc Diprophos ma mai lasă durerile voi putea merge mai ușor ? Ce altceva îmi recomandați ? merg și la nămol in fiecare an multumesc