limbi straine

Psihologie si psihoterapie

Postata de tiziri cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

am o intrrebare legata de numarul de limbi straine pe care le poate invata un copil.un copil poate sa vorbeasca 4 limbi daca le aude constant de la nastere?

Multumesc

Raspunsuri (2)

FreeStyle11

acum 9 ani

Nu cred, trebuie sa le studieze pe rand, mai ales cand se face mai mare.

aspen

acum 9 ani

Eu sustin ca se poate, insa copilul va fi confuzat si nu va sti exact in ce limba se exprima. Parerea mea este sa incepeti cu 2 limbi, urmand ca urmatoarele sa le introduceti treptat.