intrebare

Psihologie si psihoterapie

Postata de waleryu cu 12 ani in urma.

buna ziua...am fost operat la cap de tumoare pe cerebel pe partea stanga si de vreo 3-4 ani imi tremura mana stanga am fost la control si mi.a zis k asa o sa fiu toata viata sa imi tremure mana,dar eu nu crd asta si vr sa va intrb si pe dvs dak este ceva recomandatimi un neurolog bun va riog frm vrea sa fiu si eu normal k imi este rusine cu mana mea...am fost operat de prof dr ciura alexandru valad dar eu cred k exista un remediu varog ajutatima

Raspunsuri (4)

Raluca Archip

acum 12 ani

Din cate stiu eu... teoretic ai fi trebuit sa ramai cu tremur pe partea dreapta nu pe partea stanga... iti recomand sa te duci la un alt neurolog... sa iti faca alte teste... un topograf si apoi sa iti dea tratament... sanatate!

Mihaela22120678

acum 12 ani

Nu e asa cum a spus Raluca... Cerebelul incruciseaza caile de 2 ori, deci emisfera stanga controleaza mana stanga si piciorul stang si cea dreapta mana si piciorul drept. Sigur tremorul este de la operatie. Din pacate nu prea sunt medicamente de ameliorare acestui tip de tremor, dar puteti incerca o orteza, care sa va tina mana imobilizata daca tremorul va deranjeaza tare...

Angelica

acum 12 ani

Am fost operata la cap si vreau sa stiu cand pot face baie la cap ?

waleryu

acum 12 ani

baie poti face cam dupa 1 luna max 2 luni sa se astupe bine rana