integrarea in colectivitate

Psihologie si psihoterapie

Postata de daniela1065 cu 12 ani in urma.

buna ziua.fetita mea a inceput primul an de gradinita.a acceptat cu greu sa mearga la gradi dar in final am reusit,dar refuza sa se integreze in colectivitate,vrea sa stea doar in preajma doamnei,nu se joaca cu copii,nu coloreaza,practic refuza sa faca tot din ceea ce spune educatoarea?cum sa procedez sa reusesc sa o integrez?va multumesc

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua. Incercati sa vorbiti cu ea, sa vedeti ce anume o sperie, ce crede ca se intampla acolo. de multe ori copii ne dau raspunsul la problema. In functie de raspunsul ei veti putea sa va orientati inlegatura cu raspunsul oferit: spre exemplu daca ii este teama de ceva anumne puteti sa ii oferiti suport si sustinere si ii puteti crea elemente de siguranta. De asemenea, in cazul copiilor cel mai bine merg povestile: creati o poveste pe baza a ceea ce va relatat ea, cu o fetita care trece prin aceeasi experienta ca si ea (dar nu chiar identic) si ii spuneti cum si-a rezolvat fetita problema (astfel se va identifica cu personajul si va prelua modalitatea de rezolvare a personajului si il va pune si in practica).

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia

acum 12 ani

Buna ziua,

Acasa cu cine se joaca, are prieteni cu care sa interactioneze zilnic?,...cum se comporta in parc cand intra in contact cu alti copii!?
Uneori se intampla ca supraprotectia adultilor sa-i descurajeze foarte mult, si atunci se retrag. Au nevoie de multa incurajare atat din partea parintilor cat si a celor din jur, pentru a se dezvolta si integra armonios in societate!
Puteti apela cu incredere la servicile pe care vi le pot oferi psihologii!
Alegerea va apartine!

Lelia ULMEANU
Psiholog/
Psihoterapeut adlerian
Tel 0724382072