insomnie foarte ciudata?

Psihologie si psihoterapie

Postata de Utilizator11642919456 cu 2 ani in urma.

Sunt studentă și acum o lună am început să am niște probleme de somn foarte ciudate, care parcă acum au devenit și mai ciudate/severe.
Am unele nopți în care nu reușesc să dorm nimic, iar în alte nopți simt că sunt într-o fază de tranziție între somn și veghe în care visez foarte des. Pe lângă faptul că mă trezesc din acest “somn superficial” din oră în oră, am și pulsul ridicat câteodată.
Am decis să vă scriu aici, deoarece sunt chiar în perioada de examene, și încerc să caut o modalitate de a trece peste această stare. Consider că este din cauza stresului, dar așa de brusc a început, încât nu știu ce să mai cred. Simt că sunt obosită ziua, dar noaptea nu reușesc să dorm.. Și chiar dacă dorm, somnul este unul intermitent, plin de vise ciudate și superficial.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/solutii-naturale-pentru-combaterea-insomniei_17187