indrumati-ma va rog

Psihologie si psihoterapie

Postata de sercin cu 12 ani in urma.

Au trecut 4 ani de cand am ramas fara unicul meu copil,la varsta de 20 de ani,un accident la tintuit 2 luni in coma apoi,m-a parasit.Eu m-am izolat,doar la servici sunt si vreau sa arat ca sunt puternica,chiar am avansat.Acasa nu ma pot preface,cu ajutorul sfaturilor specialistilor,comunitatii am ajuns pana aici.Nu suport pe nimeni,doar salut si atat.Mi-am trasat bine drumul;la servici,la cimitir si acasa,piata o face sotul meu.Cu el incerc iar sa joc teatru dar sa cam saturat si el ptr.ca l-am izolat,nu support sarbatorile,musafirii,nu suport pe nimeni in jurul meu.Toti care s-au apropiat vor bani,imi spun ca eu sunt o egoista,ca nu vreau sa ajut,ca daca as ajuta baiatul meu ar fi fericit acolo.Eu fac acte de caritate dar ei nu stiu si nu-mi place sa spun ,acum au inceput sa ma trimita la psihiatru,m-au analizat ei si au ajuns la concluzia ca eu sunt irecuperabila,le deranjeaza caa eu socializez pe anumite site-uri cu persoane necunoscute,dar nu depasesc limitele si nu sunt o persoana care poate fi manevrata.Da,recunosc ca am nevoie de ajutor,ca nu este sanatos aceasta izolare,dar imi este teama de ei,tot timpul m-au ranit,ma jignesc tot timpul nu le sunt inferioara,au asteptari de la mine.eu sunt turcoaica,iar la noi cica ar fi o lege nescrisa sa stam cu cei batrani si sa facem ce spun ei,eu am iesit din acest tipar,nu mai vreau m-au exploatat 14 ani,am evadat si acum nu vreau nici macar sa le pomenesc numele.Da,in acest secol se intampla asa ceva,acum vor ca eu sa-i ingrijesc.Daca ei cred ca eu sunt bolnava psihic,cum vor ca eu sa-i ingrijesc.Indrumati-ma va rog,psiholog sau psihoterapeut. Singurtatea imi face bine,stiu ca nu este sanatos,stiti,eu inca imi astept puiul.Va imbratisez cu mare drag,si simt ca deja ca v-am imbratisat.

Raspunsuri (5)

Liviu

acum 12 ani

Buna, sercin!

Tu zici: "DA, recunosc ca am nevoie de ajutor, ca nu este sanatos aceasta izolare, DAR... au asteptari de la mine... acum vor ca eu sa-i ingrijesc. Daca ei cred ca eu sunt bolnava psihic, cum vor ca eu sa-i ingrijesc"

Si eu iti spun: DA, chiar faptul ca ai constientizat problema si ai avut curajul sa ceri ajutor arata ca nu esti nicidecum bolnava psihic, ci doar ca ai nevoie de un minim ajutor ca sa depasesti aceasta problema. DAR daca depasesti prea repede aceasta situatie problematica, atunci te vei simti probabil datoare sa-i ingrijesti. Asa ca, mi se pare ca n-ai niciun motiv sa te grabesti :)

Si, stii... De fapt, puiul te asteapta pe tine. Nicidecum tu n-ai cum sa-l astepti pe el. Pentru ca in mod cert TU te vei duce la el; dar el nu se va intoarce la tine. Asa ca iarasi, n-ai de ce sa te grabesti.

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia

acum 12 ani

Buna ziua,

apelati cu incredere la serviciile unui psiholog/psihoterapeut,..cu siguranta veti primi sprijinul de care dvs aveti nevoie in acest moment!
Santate si mult curaj !

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia

acum 12 ani

"SANATATE!"

bruneta003

acum 12 ani

Buna ma numesc Ramona si vreau sa iti spun ceva:nu esti nebuna!Durerea si trauma ca ai crescut un copil 20de ani apoi el a plecat alaturi de ingeri te-a facut sa te indepartezi de ceilalti si sa te inchizi sufleteste,e normal sa suferi,da-ti timp pt tine,pt ca inima ta sa se vindece trebuie sa vb cu cineva de ce nu cu un psiholog..stiu ca e greu crede-ma dar daca vb despre ceia ce simti iti va fi mai usor.Daca simti nevoia sa vb cu cineva eu sunt aici caci la randul meu sunt mamica de ingeras...numai bine iti doresc.

Buna Sercin

acum 12 ani

Am ajutat deja la multe mame in situatii similare. Totul se trage de la durerea imensa pe care ai trait-o si care a lasat o rana in suflet. Rana se poate vindeca cu remedii sufletesti si apare o viata noua, insa asta nu merge nici prin discutii si nici cu medicamente chimice. Scrie-mi un mail pe yahoo la *** si te ajut (nu te costa absolut nimic).