frica de spatii inchise si starea de agitatie

Psihologie si psihoterapie Stare de agitatie

Postata de Sineta cu 15 ani in urma.

buna numele meu este vera de ceva vreme ma-m ales cu boala asta daca i se poate spune asa din pers care nu ii era frica de nimic am ajuns sa nu pot suporta spatiile inchise transp in comun frica de tot ce inseamna spatiu inchis va rog daca stie cineva un leac sa ma pot trata de asa ceva va rog ajutatima va multumesc vera astept

Raspunsuri (5)

mihaela363

acum 15 ani

ASA AM AVUT SI EU...TREBUIE SA AI MULTA VOINTA SA SCAPI DE ASA CEVA!MAI ESTE SI AUTOSUGESTIA!

violeta6097418

acum 15 ani

Te-ar ajuta foarte mult un psiholog. Sunt niste tehinici care insa trebuie adaptate la fiecare persoana, pt ca oamenii sunt diferiti si nu la toti merge acelasi lucru. Psihologul se orienteaza dupa persoana ta, dupa ce ti s-ar potrivi tie.

ioana310100170

acum 15 ani

si eu am trecut prin asa ceva am 29 ani si dupa ce am nascut prima fetita acum 5 ani am patit la fel am luat medicamente dar ele dau dependenta o cura de calciu si magneziu te.ar ajuta mai mult si cu ajutorul tau treci de asta

zizi3

acum 15 ani

eu am suferit de agorafobie(frica de spatii deschise),tu ai claustrofobie.timp de 4 ani nu am reusit sa plec singura pe strada pentru ca aveam atacuri de panica.boala am capatat-o in timpul sarcinii ,din cauza lesinurilor pe strada (eram singura).Am mers la mai multi medici,am urmat anumite tratamente,dar care nu mau ajutat deloc,am mers chiar si la ofemeie care toarna cositor(cu toate ca nu cred in astfel de practici).Pana la urma mi-a trecut dar nu stiu ce m-a ajutat mai mult.Cred ca autosugestia(cand m-am hotarat sa plec totusi singura ,mi-am repetat in gand ca daca se intampla sa lesin din nou se va gasi cineva sa ma ridice de jos).Au trecut 6 ani de atunci si am scapat definitiv de frica.Acum am nascut al doilea copil(timp de 10 ani dupa prima nastere mi-a fost frica sa mai raman insarcinata sa nu se repete povestea,dar afost OK).Trebuie sa ai vointa ca sa treci peste asta

madalina371

acum 15 ani

si eu am trecut prin atacuri de panica si frica de a pleca singura undeva.poti sa o depasesti daca pleci singura pt ca altfel frica ta va creste pe zi ce trece.pleaca singura parcurgind portiuni mici si apoi tot mai mari.eu am fost la un psiholog,m-a ajutat foarte mult.