episod bipolar?

Psihologie si psihoterapie

Postata de adi123q cu 6 ani in urma.

Dupa tragedia de la Colectiv, la citeva zile ma apuc s-a fac curatenie in podul casei si de pe linga casa si le-am dat foc intr-un butoi de tabla departe de locuinta si in siguranta am considerat eu.Era dumineca bausem vreo 2 beri ma simteam bine.Toate bune si frumoase pina ma pomenesc cu vreo 3 politisti care sub pretextul ca as fi vrut s-a dau foc la casa m-au incatusat ,m-au dus la spitalul din Horezu acolo mi-au facut o injectie ,am fost suit in salvare si dus insotit de politie la Vilcea la Spitalul Judetean.Am fost diagnosticat cu Episod Bipolar si tratament Orfiril 1000mg si Seroquel 1ooomg,dimineata si seara primele 6 luni si dupa aceea pina in prezent orfiril 500mg si seroquel400mg numai seara.In seara cind am fost internat am fost legat de pat fapt care m-a nemultumit si am ridicat tonul am tipat sa ma dezlege ce-a ce s-a si intimplat pentru ca mi se anormal ce mi se intimpla(ulterior mi-am dat seama ca asta e procedura si la politie si a spitalului,Problema e ca pe mine a inceput sa ma doara capul ,nu rau asa incit sa te indispuna D Doctor m-a indemnat s-a continui tratamentul pentru ca medicamentatia aceasta nu se manifesta cu dureri de cap,La inceput n-am prea acceptat faptul ca sunt bolnav dar dupa ceva timp m-am resemnat mai ales ca eu ca meserie sunt conducator auto si nu am mai putut profesa,Am povestit tot ce mi s-a intimplat a intreba daca e posibil ca D Doctor sa fi gresit diagnosticul ??multumesc anticipat pt raspunsuri!

Raspunsuri (2)

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 6 ani

Dacă aveți rezerve față de diagnosticul primit puteți cere o a doua opinie de la un alt specialist, medic psihiatru sau psiholog clinician. E bine să cunoașteți, de asemenea că multe perosoane care primesc un diagnostic similar, întâmpină dificultăți legate de acceptarea lui, cel puțin în faza de debut. Din descrierea dumneavoastră cel mai probabil ați avut un episod maniacal care se întâlnește în tulburarea afectivă bipolară. Vă recomand să urmați prescripțiile medicului dumneavoastră curant și vă doresc exhilibru și sănătate!

adi123q

acum 6 ani

Multumesc pentru raspuns!