depresia

Psihologie si psihoterapie

Postata de RODICA 2011 cu 12 ani in urma.

as dori sa stiu mai multe despre episodul depresiv major , am fost diagnosticata si as dori sa stiu mai multe despre aceasta boala

Raspunsuri (6)

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Buna ziua,

Inteleg ca ati fost diagnosticata de un psihiatru(sper) cu depresie majora.
Episodul depresiv major presupune o dispozitie depresiva in cea mai mare parte a zilei, aproape in fiecare zi,pierderea interesului pt cunoastere, viata si erotism, pierderea placerii pentru orice si indifenta pentru orice, inapetenta, pierdere sau castig in greutate, insomnie sau hipersomnie, lentoare in miscari, scaderea elanului vital, sentimente de inutilitate,incapacitate,autodepreciere, lipsa de speranta, idei de vinovatie si chiar ganduri recurente de moarte etc.
Va recomand ca dincolo de interesul dvs. apreciabil de a sti mai multe despre aceasta afectiune, sa apelati la serviciile unui consilier psihologic sau psihoterapeut. Aceste va va ajuta sa depasiti acest impas existential si sa va recapatati bucuria de a trai.
Multa sanatate!

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

In completarea colegei mele, va recomand sa respectati si tratamentul prescris de medicul psihiatru si, intr-adevar, sa combinati si cu un proces psihoterapeutic.

Sara Cristina

acum 12 ani

Draga Rodica,
In completarea colegelor mele as dori sa mentionez ca desi episodul depresiv major se defineste prin caracteristicile descrise de colega mea mai sus, de asemenea are particularitati specifice fiecarui individ. Fiecare individ este unic, si fiecare reactie este la radul sau unica. De aceea as dori sa iti recomand centrarea catre forul tau interior, catre nevoile tale. Diagnosticul este cel care ne ajuta pe noi (psihologi,psihiatrii etc.) sa ne raportam la o problematica anume; insa constientizarea ta asupra forului tau interior, a nevoilor tale si a carentelor pe care le simti, te ajuta pe tine sa fii in contact cu propria persoana si ne ajuta pe noi sa te ajutam la randul nostru.
Cu drag.

RODICA 2011

acum 12 ani

va multu mesc pentru raspunsuri

faneI

acum 10 ani

am aceasta boala depresie cu atacuri de panica de peste 10 ani cu mici intreruperide rau cu multe pastile si nervi incordati la maxim.ce ma supara cel mai rau este faptul ca am dureri ff mari cervicale si lombare ,ma dor toate incheieturile respectiv miini picioare,etcam fost diacnosticat si cu poliartroza nu stiu ce medicamente sa mai iau sa ma simt binisor nu bine cum ar trebuii ,ajutatima,am luat escitalopram vreo 2 ani cipral;ex 1 an etc ,antiinflamatoare mereu si tot cu dureri sint si in prezent.multumesc anticipat

simona aurelia

acum 9 ani

Buna ziua ma numesc Simona sunt diagnosticata cu tulburare schizoafectiva maniacala si am si poliartroza imi scartiie toate incheieturile si simt un disconfort insuportabil va rog cine stie un remediu pentru poliartroza , va multumesc scrieti-mi.