Depresia de iarna

Psihologie si psihoterapie

Postata de IRINUCA10 cu 11 ani in urma.

Am cateva intrebari legate de depresia de iarna. Este posibil sa se datoreze unui deficit de dopamina si nu neaparat de serotonina? Tirozina ar putea avea un efect pozitiv asupra depresiei? Si in ce masura exista posibilitatea ca aceasta depresie de iarna sa fie cauzata si de o hipotiroidie si de aici si deficitul de dopamina?

Multumesc.

Raspunsuri (1)

Cauza depresiei

acum 11 ani

Cauza principala a depresiei este lipsa de incredere in Dzeu si pe plan secundar alte probleme mai minore insa IN NICI UN CAZ cele banuite de dvoastra. Hormonii cat si simptomele corporale sau microbii nu sunt CAUZELE bolilor ci doar URMARILE ei, cauzele sunt mereu la suflet si nu la corp.
In general medicina cat si oamenii confunda cauza cu urmarea.