Cum scap de timiditate si emotivitate excesiva?

Psihologie si psihoterapie

Postata de AlinTao cu 8 ani in urma.

Buna seara.Am 18 ani si pot sa zic ca pe langa anxietate si atacuri de panica am si emotivitate si timiditate excesiva.Nu prea pot sa ma integrez in niciun grup din cauza asta.Mi-e greu sa imi fac o prietena si sunt foarte rusinos,timid,emotiv.Cand trebuie sa ma duc undeva de exemplu la doctor ,sa prezint un proiect la vreun simpozion scolar am emotii foarte foarte mari.Asta ma impiedica sa iasa totul ok..Am auzit ca timiditatea e o trasatura genetica a temperamentului si nu se poate schimba in niciun fel.E adevarat?Asa voi fi toata viata?Care sunt primele lucruri care le-as putea face cand am emotii mari?
Multumesc mult

Raspunsuri (4)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Timiditatea este si dobandita, sunt niste resorturi foarte interesante acolo, in interior. Pentru a le activa in bine, alege-ti un psihoterapeut (psihoterapie cognitiv-comportamentala, recomand) in care sa ai incredere si se rezolva!
Toate bune!

terapeutnaturist

acum 8 ani

pana nu de mult,oamenii de stiinta si-au indreptat atentia la creier,gene,etc.
Intre timp altii au facut descoperiri interesante.Atacul de panica,fobiile,anxietatea are legatura stransa cu un hormon care se produce in intestinul subtire.Sunt convinsa ca ai probleme de tranzit intestinal si digestiv. Am solutii,am cazuri rezolvat cu brio.Insa va trebui sa stam de vorba la telefon sau pe mail.Pe facebook poti sa ma gasesti,***.Te rog sa ma cauti

Utilizator11563114444

acum 4 ani

Buna seara!
Cum va pot contacta?

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 8 ani

Noul an să vă aducă speranţă, sănătate şi fericire!
La mulţi ani!

Psihoterapeut: Gabriel Pȋrvan
E-mail: [email protected]
Telefon: 0764.443.184
Website:www.psihoutil.ro