Cum sa traiesti cu un paranoic

Psihologie si psihoterapie

Postata de Alina Gavra cu 13 ani in urma.

Prietenul meu a fost diagnosticat cu paranoie cu caracteristici schizoide inca din adolescenta. Comportamentul lui este ciudat - nu leaga relatii emotionale, e mereu obsedat de sine si de bani - am observat ceva dar mi-a recunoscut doar dupa 2 luni de relatie. Intrebarea mea este: Se poate trai cu un astfel de om sau, in ciuda relatiei "fluturelui cu lampa" - ar fi bine sa abandonez inainte de a fi prea tarziu pentru ca oricum este imposibil de trait in asemenea conditii?
Va multumesc

Raspunsuri (6)

mona

acum 13 ani

Nu inteleg...daca "nu leaga relatii emotionale" si are un comportament ciudat, dupa cum il descrii, cum de este totusi prietenul tau?

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Problema de sanatate a prietenului tau poate fi tinuta sub control atat timp cand ia tratamentul medicamentos care i-a fost prescris. Problemele lui afective reprezinta simptome negative caracteristice bolii.
Ar fi bine sa aveti o discutie cu medicul lui psihiatru care va poate explica pe larg problema lui de sanatate si va poate da amanunte despre evolutia ulterioara a unei astfel de boli. Ramane sa luati dvs. o decizie ulterior privind continuarea relatiei.
Alegeti decizia benefica pentru dvs., deoarece a ramane cu el doar din compasiune nu este o solutie pentru niciunul, ba chiar poate fi foarte distructiv.
Succes!

andrei

acum 13 ani

am si eu o problema daca poate sa ma ajute doamna doctor psihiatru.va rog frumos.am avut o problema acum 3 luni la servici si m-a afectat si de atunci ma obsedeaza intmplarea respectiva.zilnic ma gandesc la ea de neinumarate ori pe zi si ma oboseste psihic.nu pot sa trec peste.intr o zi chiar am avut un episod psihotic cred .nu mai eram deloc rational aproape nu mai stiam pe ce lume sunt.am inceput sa mi mai revin dar m-am consumat foarte foarte mult si inca ma mai consum.ma epuizeaza rau psihic.acum mi e frica sa nu fac alte boli leucemie cancer din cauza la cat m-am consumat.nu pot sa trec peste .paranoie obsesie nu stiu ce e.exista vreo legatura intre bolile grave si aceastea psihice?

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

Andrei,
Tabloul descris de tine seamana mai degraba cu o tulburare obsesiva. Legatura dintre factorul psihic (emotiile puternice negative, traumele suferite) si aparitia diverselor boli somatice devine din ce in ce mai clara. Totusi, nimeni nu-ti poate garanta ca ai sa faci sau nu ai sa faci leucemie de ex. Pentru ca ne spui ca totusi continui sa te consumi foarte mult iti recomand sa te adresezi unui cabinet de psihoterapie din zona in care locuiesti , unde vei invata sa-ti stapanesti asemenea manifestari si sa-ti rezolvi si socul emotional initial produs de problema de la serviciu.
Daca esti din Bucuresti si doresti, poti sa ma contactezi pentru o programare.

eduard

acum 11 ani

Am si eu o problema.acum 4 ani mia murit mama si in timpul cand o vegheam ma cuprins o frica si o teama de nedescris in cuvinte si am inceput sa iau anti depresive si tot nu mia trecut si apoi in viata mea am cunoscut o fata (sotia mea care am divortat dupa trei ani de relatie) si de atunci nu mai am liniste am stari de insomnie ma obsedeaza gandul dece a plecat imi spun si mie ce sa intampla cu mine.

Melody

acum 9 ani

daca inca nu esti implicata emotional iremediabil ,fugi ....da'' sti cum ?! fugi cati poti tu de tare !!!