cum sa scap de timiditate

Psihologie si psihoterapie

Postata de nicoleta_maria1988 cu 13 ani in urma.

buna ziua as dori sa stiu cum sa scap de timiditate si ce as putea face sa nu mai slabesc pe baza de stres,adica cum am o problema chiar si cat ar fi de mica nu mai pot manca mai nimic 2 3 zile,pentru ca am senzatia ca nu imi e foame deloc.de ce uneori cand cunosc persoane noi simt cum imi transpira mainile si sunt si reci in aceelasi timp.sau la emotii foarte puternice imi vine sa vomit,astept un sfat.mu;tumesc

Raspunsuri (8)

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

Buna ziua nu stiu exact ce numesti tu timiditate ,eu as vorbi de o adaptabilitate la stress si de o stare anxioasa pe care nu ti-o poti gestiona
imi poti scrie pe [email protected]

nicoleta_maria1988

acum 13 ani

poate aveti dreptate sunt genu de om care tine in el,nu imi place sami deschid sufletul in fata oricui,de mica sunt o persoana foarte retrasa si linistita,nu stiu despre ce poate fi vorba numai ca sunt foarte sp***a,cum as putea sa scap de aceasta stare anexioasa?

Psh Ioana Panculescu

acum 13 ani

prin psihoterapie

Psiholog Liliana Puchea

acum 13 ani

Buna ziua
Starea anxioasa pe care o descrieti este posibil sa aiba ca baza o imagine de sine scazuta , neincredere in sine si in reactivitatea la situatii noi
Posibil ca aceasta stare anxioasa sa fie o stare permanenta care poate bloca accesul la modalitati optime de abordare a situatiilor din viata dumneavoastra
Lucrul acesta se poate trata prin psihoterapie ce are rolul de a trata starea de anxietate, cauzele, dar si de a va relega la resursele dumneavoastra interioare astfel incit ele sa nu mai fie blocare intr-o masura mai mica sau mai mare asa cum sunt acum si care sa va permita sa aveti o altfel de abordare a vietii

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : Bucuresti, str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

nicoleta_maria1988

acum 13 ani

in momentu de fata nu ma aflu in romania,dar cu siguranta cand voi veni in tara voi merge la un psiholog.multumesc frumos pentru raspuns.

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

poti incepe o terapie on line ,apoi cand revii in tara iti continui terapia

nicoleta_maria1988

acum 13 ani

cum?pot incepe terapia online?

georgy

acum 11 ani

cand vrei sa vorbesti cuopersoana prima data dati seama de ce fel de persoana este poate ca este la fel de timida ca tine si te intelege si te poate ajuta cu multe lucrurii da daca e o persoana obraznica iisi pòate bate joc de tine si sa ajungi sa plangi.... incearca sa controlezii emotiile si timiditatea din tn ....... stiu ca poti ;)