cum sa procedez?

Psihologie si psihoterapie

Postata de mirela.t cu 13 ani in urma.

Nu stiu daca este grupul de discutie potrivit pentru problema mea, insa sper sa primesc niste sfaturi. De Paste am fost in vizita la socrii mei, unde a venit si unul dintre fratii sotului impreuna cu iubita lui. Intre mine si aceasta din urma exista o relatie de antipatie, intrucat ea se lauda exagerat de mult pe sine si are o atitudine falsa fata de noi, face diverse aluzii intepatoare etc. In seara de Paste am iesit cu un grup de prieteni si i-am anuntat si pe ei daca vor sa ne insoteasca. Nu au venit deoarece s-au suparat ca trebuiau sa vina pe jos si nu ne-am dus noi sa-i luam cu masina. Abia ieri am aflat de la sora sotului ca ea si cumnatul meu au sunat toate rudele si le-au spus ca eu i-am jignit, ca am vorbit urat la adresa lor, lucru neadevarat. Nu stiu cum sa procedez, sotul este foarte suparat pe fratele lui, intrucat familia lor a fost mereu unita, nu au existat discutii pana cand a aparut aceasta iubita care arunca cu acuze la adresa mea. Cum as putea sa aflu de ce are ea atitudinea aceasta fata de mine, de ce l-a intors si pe cumnat impotriva mea, desi eu si el ne-am inteles bine pana acum?

Raspunsuri (3)

Psih. Liliana Munteanu

acum 13 ani

Buna seara!

Inteleg ca aceasta situatie te deranjeaza si pui suflet in a pastra unitatea familiei. Ce te-ai gandit sa faci in acest sens? Cum ar fi sa confrunti situatia cu aceasta persoana? Sa afli motivele acestor conflicte tacite si sa rezolvati intr-un cadru corect. Ce crezi ca o face sa fie iritata de prezenta ta?

Psih. Nicolae Nedea

acum 13 ani

Buna ziua,
inteleg ca doresti ca relatiile sa fie ok intre membrii familiei.
In cazuri din acestea totul va fi bine daca fiecare persoana care are o disputa va fi ok.Asadar fieecare este responsabil pentru atitudinea lui si daca el simte ca a facut totul ok, restul este responsabilitatea celuilalt.Ceilalti isi vor da seama cine nu este ok si lucrurile se vor rezolva.
mult succes!

haha

acum 13 ani

totul OK!