Cum sa procedez?

Psihologie si psihoterapie

Postata de mimidep cu 13 ani in urma.

Merg in curand la facultate si o sa-mi fac noi prieteni.Eu am avut niste probleme psihice,iau si acum tratament.Nu stiu insa daca sa le spun viitorilor prieteni ca am avut aceste probleme,ma tem ca s-ar putea sa ma respinga.Ce ma sfatuiti sa fac?Sunt oamenii care au avut probleme psihice discriminati?

Raspunsuri (4)

Bat-cat

acum 13 ani

Din pacate traim intr-o societate plina de prejudecati, asa ca eu sugerez sa nu spui nimanui despre aceste probleme. Bineinteles ca normal ar fi sa nu te respinga din cauza acestor probleme. Faptul ca o sa cunosti multi oameni noi nu inseamna ca iti vor fi si prieteni adevarati, cu care sa impartasesti astfel de lucruri. Majoritatea celor pe care ii vei intalni iti vor fi probabil doar niste cunostinte cu care sa iesi la un suc/film/club, dar... e cale lunga pana sa-i consideri prieteni. Prieteni sunt oamenii pe care ii cunosti de 10 ani si cu care comunici mult mai profund.
Asa ca... eu cred ca intotdeauna sunt unele lucruri pe care e mai bine sa le pastrezi doar pentru tine.

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Iti sugerez sa nu discuti problemele pe care le-ai avut cu viitorii colegi, deoarece aceste probleme ale tale iti apartin doar tie. Discriminarea din pacate exista si, mai ales ca problema ta este tinuta sub control prin tratament, nu este nevoie sa atragi atentia altor persoane asupra acestui lucru. Incearca sa te concentrezi pe partea frumoasa a vietii de student pe care o incepi acum. Bafta!

Psih. Delia Aldescu

acum 13 ani

Cred ca in interiorul tau exista dorita de a fi sincer, de a nu ascunde nimic din persoana ta.
Cu siguranta ca prietenii buni sunt aceia care te accepta pe de-a intregul. Cu siguranta ca aspectele noastre care nu ne plac sau credem ca altora le displac nu sunt o carte de vizita. Ele nu sunt o fata de masa ca sa le-o intinzi fiecaruia, Insa sunt convinsa ca atunci cand vei avea suficienta incredere in tine, cat te vei accepta cu acele probleme psihice, vei fi liber sa impartasesti viitorilor tai prieteni detalii despre aceasta parte din tine. Ca sa nu vorbim de fete, care detin o mare intelegere si admiratie fata de probleme si sinceritate.
Si mai stiu ca noi avem nevoie de prieteni care sa ne intelega, sa ne ajute, sa ne respecte, dar inainte de astea trebuie sa oferim noi exact acele lucruri de care avem nevoie. Asa se selecteaza prieteniile adevarate din noianul de persoane pe care le cunoastem in fiecare zi. Desi sunt putini acesti prieteni, de acestia avem cea mai mare nevoie.

alina

acum 13 ani

nu spune la nimeni de aceste probleme