cum pot actiona impotriva invidiei?

Psihologie si psihoterapie

Postata de MembruMobileApp310613 cu 7 ani in urma.

Am aici in zona la mine doua femei invidioase pe situatia mea materiala. Sunt noua aici in zona (zona defavorizata,fiind mult romi) si scot tot feluri de minciuni la adresa mea pt a face oameni sa se lege de mine.Eu nu vorbesc deloc cu ele, pastrez distanta dar ele cauta sa imi Faca numai rău. Spun oamenilor din bloc ca eu ii critic si barfesc si nu ii adevarat, m-am saturat cand ies afara sa se lege lumea degeaba de mine. Nu pot nici sama iau de ele ca sar toti romi pe mine, cum sa actionez?

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 7 ani

Buna ziua. Cea mai simpla metoda este sa te muti de acolo. Alta este de a te apropia de niole vecine, poate cu cateva clatite sau prajituri, astfel incat ele sa te cunoasca si sa inteleaga situatia. Daca vor vedea ca nu vorbesti pe nimeni de rau, se vor linisti.

Dr Rares Ignat

acum 7 ani

Nu e exclus ca tocmai faptul ca nu vorbesti cu ele sa stea la baza acestor ‘rautati’. Poate daca le dai buna ziua politicos, le spui : ‘ce zi frumoasa/caniculara…sau cum o fi’ si le dai atentie 2-3 minute nu vor mai fi atat de invidioase pe situatia ta.

Pe de alta parte in viata e foarte probabil sa te lovesti de diverse astfel de comentarii rautacioase. Tine mult de tine felul in care reusesti sa le faci fata iar in cazul in care ai dificultati, cateva sesiuni de psihoterapie ar putea sa-ti fie de folos pe termen lung. Nu uita : ‘Nimeni nu poate sa te faca sa te simti inferioara (sau ranita) fara consimtamantul tau’.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor vietii
mobil :0724 232 893
www.psihoterapiefamilie.ro
www.sex-psi.ro