cum poate fi explicat?

Psihologie si psihoterapie

Postata de mimidep cu 14 ani in urma.

Am avut o perioada cand aruncam lucruri din casa,multe dintre ele fiind lucruri bune.Aruncam chiar si pe geam cand mergeam cu masina.Nu stiu ce a fost asta.Medicii mi au spus ca este vorba de o depresie.Acum imi pare rau ca am mi am aruncat hainele si amintirile si ma gandesc numai la asta.

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 14 ani

Daca problema s-a rezolvat, ar fi bine sa nu te mai gandesti la niste lucruri pe care, oricum, nu le mai poti recupera. Sa nu cazi intr-o alta depresie , cu o alta motivatie. A venit primavara........iti cumperi alte lucruri, creezi alte amintiri. Multa sanatate !

bertaana

acum 14 ani

daca nu ti-ai rezolvat problema mergi la un psiholog, daca esti din ploiesti, vezi clinica rex medical, pe mine m-a ajutat

Clinica Hope

acum 14 ani

Buna ziua,
Imi pare rau ca te chinuie acest comportament din trecutul tau. In acea perioada ce sentimente erau dominante? Erai trista/descurajat/disperata sau mai degraba iritata/exuberanta/pusa pe razbunare si/sau fapte mari? Cum era somnul? etc
Sunt multe intrebari de pus. In ce context s-au intamplat toate astea si mai ales daca au fost urmate de un diagnostic si/sau de tratament.
Asteptam detalii,

Dr Gabriella Bondoc
medic specialist psihiatru
psihoterapeut

lili

acum 14 ani

Am fost la medic si mi-a pus diagnosticul de depresie din cauza unei suprasolicitari.In perioada respectiva traiam in universul meu si inventam tot felul de tampenii cum ar fi ca lucrurile imi fac rau,aveam prieteni imaginari care mi ar fi spus sa arunc lucrurile,deliram,nici nu puteam purta o discutie normala.Am urmat tratament cu rispolept iar acum iau torendo.Credeti ca a fost mai mult decat o depresie?

Hayny Szasz

acum 14 ani

Buna ziua

am fost un copil abuzat fizic si emotional de uni membrii ai familiei, acum sint mama a doi copii si cu toate ca m-am abtinut total sa nu-i abuzez fizic ,ii abuzez mental (tip la ei mai tot timpul) nu ma pot controla. avem si momente frumoase dar sint mai putine decat cele in care tip mereu. credeti ca ar trebui sa consult un doctor??? va multumesc

un fost prieten

acum 13 ani

trebuie sa-ti regasesti linistea sufleteasca si echilibrul an viata.inteligenta ta emotionala este la pamant.echilibrul ti-l regasesti gasindu-ti o ocupatie placuta.trebuie sa ai ancredere in tine.ai grija de tine si de angerasii de langa tine.