Crize de constiinta

Psihologie si psihoterapie

Postata de calin2000 cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Calin si am 15 ani. Am avut de curand niste probleme respiratorii. Am fost la medic si m-a consultat gasindu-mi o spasmofilie. Mi-a dat tratament(niste capsule BioCebral si ulei de peste CodLiver). De cand iau medicamentele m-am simtit mult mai bine. Problema este ca de vreo 3 zile simt niste stari ciudate ca imi pierd pentru o secunda constiinta. Intr-un fel realizez ca exist, ca sunt eu, ca am o singura viata, ca aceasta e viata. Sunt niste intrebari dubioase care mi le pun si imi starnesc o stare de rau pentru o fractiune de secunda si parca imi pierd cunostinta. Nu mai stiu ce-i cu mine, imi aduc greu aminte de lucruri si ma mai ia cu lesin cateodata. Imi este frica sa nu fie vreo boala. Ce mi se intampla are legatura cu adolescenta?

Raspunsuri (5)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna seara! Cum ti s-a pus diagnosticul e spasmofilie? Cat timp ai facut tratamentul? E posibil sa fie niste atacuri de panica, generate de intrebari existentiale (din cate scrii tu aici). Este necesara o discutie amanuntita; daca doresti, ma poti contacta la adresa de mail [email protected]
O seara linistita!

FreeStyle11

acum 8 ani

Daca cumva nu e vreun efect secundar de la tratament sau de la ce ai tu, atunci sincer grijile tale sunt fara importanta.Faptul ca iti pui intrebari dubioase dovedeste ca ai prea mult timp liber si incepi sa te gandesti la tot felul de lucruri, si incepi sa te speri de la ele.Acum nu te cunosc personal ca sa-mi dau cu parerea, insa daca nu e ceva organic, atunci e psihic, si acolo numai tu te poti ajuta.Identifica cauza, daca nu poti mergi la un medic.

calin2000

acum 8 ani

Am fost la un pediatru si m-a consultat peste tot si nu am nimic. Mi s-a pus diagnostic de hipocalcemie si hipomagnezemie cand m-a vazut cu o oarecare neliniste. Imi tremurau si imi amorteau mainile, faceam niste episoade de atacuri de panica si simteam ca nu aveam aer. Am tinut apoi gura intredeschisa si cand a lovit usor obrazul mi-a tremurat buza superioara. Tratament iau de 3 zile, si chiar din ziua cand am inceput am avut aceste lucruri. Merg si la psiholog de ceva timp.

Psih. Marina- Lucica Balea

acum 8 ani

Draga Calin,
In adolescenta apar foarte multe transformari in organism dar si in gandire.
E bine ca ai apelat la psiholog,dar se pare ca tot nu esti ok. .E posibil sa existe momente din viata ta care iti produc neliniste si ingrijorari.In acest caz este nevoie de psihoterapie. Ma poti contacta telefonic sau on line. Detaliile le gasesti pe site.
Cu drag,
Psihoterapeut Marina-Lucica Balea

buna

acum 8 ani

buna, aceasta absenta scurta este criza de vindecare obligatorie care apare dupa un conflict emotional. Daca conflictul emotional se repeta zilnic. criza de la mijlocul vindecarii apare zilnic.
Nu criza si e problema si cauza de fapt ci un conflict emotional. Criza trebuie sa apara.

Cauta in youtube video-ul cu numele
"Cele 5 Legi Biologice ale Naturii"... si uita-te atent la el