Copil de 5 ani părăsit de mama la 2 ani are crize de nervi dese?

Psihologie si psihoterapie

Postata de corina328 cu 3 ani in urma.

Spuneti mi va rog si mie daca un copil de 5 ani părăsit de mama la 2 ani are crize dese de nervi si vb urat arunca cu diverse lucruri ce inseamna?

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Situatia este una complexa. Luati legatura cu un psiholog care lucreaza cu cei mici, care face terapie de familie. Altfel, copilul risca sa dezvolte un atasament nesigur, anxietate sau/si depresie. Afectiuni emotionale care in timp, cronicizandu-se sau acutizandu-se, vor fi mai greu si mai costisitor de tratat. Apeland la sedintele de psihoterapie, veti intelege ce i se intampla si cum sa gestionati situatia, cum sa comunicati, veti invata cum sa-i oferiti o baza sigura de atasament.