Consiliere copil 4 ani?

Psihologie si psihoterapie

Postata de maria716 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,avem o fetita de 4 ani si 7 luni care este la gradinita al doilea an la aceasi educatoare numai ca de la program scurt la lung.Prima luna de gradinita totul a fost foarte bine,manca tot mereu,dormea prima,socializa foarte frumos insa de 1 luna a inceput sa se planga ca nu mai vrea sa doarma acolo...asa ca am facut in asa fel incat sa vina cinva la ora 13 sa o ia.Dar dupa cateva zile dimineata cand o duceam era un chin..de acasa incepea sa planga ca nu vrea la gradi ca i este frica de doamnle in alb care o forteaza sa pape tot din farfurie..ea este foarte sensibila nu-i place sa o certi deloc.Am vorbit cu ducatoarea si am rugat-o sa nu o mai fortezeze nimeni sa pape tot..dar mi-a zis ca nu "doamna nu o fortaza nimeni",de acum 3 zile la gradi cand am ajuns a facut o criza s-a invintit de plans si urla:mie frica mami,te rog nu ma lasa nu mai vreau sa stau aici..vreau sa pleec in alta lume" si am lasat-o in cabinetul asistentei precum mi-a zis asistenta ca o sa o duca ea in clasa ...am plecat apoi am vb cu educatoarea care mi a zis ca e cuminte in clasa si s-a linistit.A doua zi dimineata circ mai mare 1 ora am incrcat sa o conving sa ramana si a facut o criza de tremura toata si gura s a invinetit...educatoarea mi a zis sa o las iar la asistenta ,dar asistenta mi-a zis:doamna eu nu o mai tin ca ieri mi-a dat cu picioarele in burta a facut ff urat aici " bun atunci am imbracat copilul si am luat-o acassa.Era foarte traumatizata si speriata si nu am vrut sa o mai las asa ,am hotarat sa o las 1 sapt acasa apoi incrcam iar.DAR eu sunt convinsa ca acolo s-a intamplat ceva care a spriat-o si deaia nu mai vrea deloc.Am vb zilnic cu ea si mi-a zis ca :"mami e multa galagie acolo,nu-mi mai place" sau "doamnle in alb ma obliga sa mananc" sau "eu o intreb ceva pe doamna iar ea sta de vorba cu o alta doamna si nu ma asculta deloc".
Mentionez ca eu mereu am vb cu copilul si am asigurat-o ca:
Mami te iubeste si o sa vin sa te iau cand te trzesti,Mami trebuie sa mearga la servici ca sa am bani sa ti i-au jucarii (si ea mi a zis nu vreau jucarii deloc -vreau sa stai cu mine atata si nu mai vreau dulciuri si jucarii promit),Este un copil foarte inteligent si nu merge cu nici o pacaleala este si foarte ambitioasa .Si de 1 luna se trzeste noaptea plangand :promite-mi mami ca nu ma duci la gradi...promite-mi"..seara la fel non stop urla ca i este frica,nu mai sta deloc in camera ei singura si tremura la orice zgomot .Am mare nevoie de o parere urgenta eventual o recomandare psihologica multumesc mult.

Raspunsuri (2)

Sigada

acum 11 ani

Din ce povestiti dvs si eu trag concluzia ca s-a intamplat ceva acolo ac***a in vedere ca este in cel de-al doilea an de colectivitate. Daca sunteti din Bucuresti va pot recomanda 2 medici psihologi care lucreaza cu copiii si care cu siguranta va pot ajuta.

maria716

acum 11 ani

va multumesc da as dorii niste recomandari si niste tarife daca se poate sunt din bucuresti.