Combinatie medicamente?

Psihologie si psihoterapie

Postata de Utilizator11590694278 cu 3 ani in urma.

Vă salut cu respect, am și eu o problemă, mi-a fost prescris Xanax(Alprazolam)de 0, 5mg de 3 ori pe zi, ce se poate întâmpla dacă am luat Xanax-ul și încă ma lupt cu somnul, administrând alt medicament pe nume Gerodorm 40mg(Cinolazepam)? Este vreo problemă dacă le iau pe amândouă o dată, sau pe rând? Și dacă pot consuma alcool, sau la cât timp?Vă mulțumesc frumos.

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/alcoolul-si-medicamentele-cat-rau-iti-poate-face-aceasta-combinatiei_16656

Psih. Stefania Budacu

acum 3 ani

Buna ziua, va recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala.
Sistemul se obisnuieste cu medicatia si va trebui sa tot cresteti dozele, iar acste medicamente au si repercusiuni asupra mai multor paliere ale vietii.