Ce sa fac?

Psihologie si psihoterapie

Postata de Sari cu 11 ani in urma.

Am o persoana cu care conversez pe net, si spune ca vrea sa renunte la viata, este depresiv, nu are bani, nu are servici.Ce sa fac cu el?Este din Arad, are 26 ani si are 1.50 inaltime, motiv pt care este respins.

Raspunsuri (3)

Sigada

acum 11 ani

Incercati sa il convingeti sa apeleze la ajutorul unui psiholog, este cel mai in masura sa il ajute in aceasta situatie.

Elf

acum 11 ani

Poate cu dv a simtit ca poate sa comunice. Continuati sa conversati cu el si sa ii sustineti moralul.
Spuneti-i ca situatia in care se afla se va schimba, nu este singurul care trece , sau a trecut printr-o situatie dificila; sa caute in continuare de lucru si sa creada ca inaltimea nu este un obstacol.
Sa se concentreze pe dorinta de a reusi.

Sari

acum 11 ani

Ms de sfat.
Cam asta fac zilnic, incerc sa -i intaresc moralul, caci asa am vazut ca se proceda si in filme, cu cei disperati, se cauta sa se mentina o legatura continua, sa-i atragi atentia asupra altor lucruri, sa depaseasca momentle critice.Spune ca nu are prieteni, a cautat si cu mine sa rupa orice legatura, suparat pe toata lumea si pe toti. Eu nu l-am respins si acum conversam.