Ce înseamnă atunci când nu pot suporta sa o aud pe mama vorbind? ?

Psihologie si psihoterapie

Postata de Utilizator11569427271 cu 4 ani in urma.

Bună ziua! Am o problema de când ma știu dar pana acum nu am dat importanta prea mare. De fiecare data când mama vorbește nu pot sa stau lângă ea pentru ca ma ia o stare de agitatie, de neliniște, îmi vine sa urlu. Sunetele care ma deranjează cel mai mult sunt "ce, ge, ș, s, ț". Mereu ma enervam când vorbea, dar nu dădeam importanta, cel mai tare ma enervam când vorbea în șoaptă, atunci cu greu ma calmam fără sa nu urlu. În ultima perioada lucrurile s-au intensificat și nici nu știu cum sa ma comport sa nu o rănesc. E ceva inevitabil, simt ca o iau razna numai când o aud vorbind. Încerc sa stau cât mai departe de ea ca să nu mă apuce o criza de nervi. Și ce e cel mai ciudat este ca doar la vocea ei mi se întâmplă asta, când aud pe altcineva șoptind ma relaxează. Ma gândesc ca m-ar ajuta sa fac terapie, dar chiar am nevoie de un sfat acum. Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/cauzele-medicale-ale-starii-de-nervozitate-iritabilitate_9234