Metode,tehnici sunt pentru vindecarea OCD?(tulburarii obsesiv compulsive)

Psihologie si psihoterapie

Postata de AlynLion cu 8 ani in urma.

Buna ziua.
Vreau sa stiu si eu care sunt principalele modalitati,tehnici,metode pentru a vindeca sau ameliora tulburarea obsesiv compulsiva(OCD)?
Ce principii trebuie sa aplic?
Care sunt cele mai importante tehnici de a face fata gandurilor acelea eronate din tulburarea obsesiv compulsiva?Stiu ca gandurile acelea sunt false dar imi provoaca mare anxietate si imi vin des...Vreau sa stiu si eu niste metode de a lupta cu tulburarea asta ,TOC-ul sau OCD..
Ajutati-ma va rog findca nu dispun de bani de psiholog..:(

Raspunsuri (2)

AlynLion

acum 8 ani

NU dispun de bani pentru psihoterapie momentan,sunt elev si traim doar dintr-un singur salariu destul de mic.
Va rog frumos,pentru un psiholog sau psihoterapeut,sa ma ajutati macar cu cele mai importante tehnici si metode pentru vindecarea si inlaturarea TOC-ului sau macar ca pentru ameliorarea,rezistenta in fata aceste tulburari care ma mananca pe interior ,in suflet.:(
Ce principii si tehnici trebuie sa aplic obligatoriu impotriva TOC-ului,sa nu mai ma simt rau?

************* Mentionez ca fac deja tratament psihiatric si nu prea ma ajuta la nimic,adica foarte putin ,45% sa zicem-----

:(

AlynLion

acum 8 ani

Rog un psiholog sa ma ajute sau un psihoterapeut..va rog frumos.Asa pe scurt cu niste tehnici,metode,modalitati sa ameliorez OCD-ul....:(\\
Va multumesc mult anticipat.