ce as putea face sami revin ?

Psihologie si psihoterapie

Postata de marialya cu 9 ani in urma.

buna ziua ,v-as ruga sa imi dati un sfat o parere.am 27 de ani si in ultimul timp...incet incet mia scazut muult stima de sine cred..ma simt rau nu imi place absolut nimik,sunt mai tot timpul nervoasa,mentionez ca sunt casatorita am un copil de 5 ani..momentan un psiholog sa consult nu imi pot permite de aceea as fii interesata de o parere ...noaptea nu pot dormi...am si o problema de sanatate mai exact la fiere ,si de atunci ma simt mai rau simt ca sunt obosita psihic ..ma simt lipsita de orice chef ,lipsita de energie am nevoie si trebuiee sa imi revin ...dar sincer nu stiu cum ,si sincer......nu credeam o secunda ca voi ajunge vreo data in situatia asta....si mai ales sa scriu asa ceva ... nu stiu exact de unde sa incep?nu imi place nimikk la mine ... servici nu am .....nu pot lukra k in vacante nu am cu cine sami las copilul ,stau numai in casa ies rar...la cumparaturi nu imi place sa ies ....pfff...astept cu interes rasp dvs...si ms!

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 9 ani

In primul rand ar fi bine sa incetezi sa-ti mai plangi de mila, pt a iti spun, asta te tine pe loc, daca vrei sa scapi de depresie atunci trebuie sa fi mai increzatoare si mai cu putere de lupta.Problemele tale au o cauza pe care numai tu o sti, chiar cele pe care le-ai descris, sunt suficiente ca sa te faca sa fi mai neincrezatoare in propriile forte.Dar sa sti de la mine ca oamenii care au succes in viata nu stau sa-si planga de mila NICIODATA, ei lupta cand dau de greu si pana la urma castiga, daca nu atunci incearca sa rezolve pe alta cale.Chestia este sa-ti pastrezi taria si dorinta de a birui, pt ca daca incepi sa te deprimi te afunzi si mai mult in greutatile vietii.Iti propun sa incepi sa te autocorectezi si sa devii mai puternica si rezistenta la aceste necazuri, pt ca numai asa vei reusii sa faci ceva in viata.Poti merge si la psiholog, te va ajuta cu mai multe detalii, insa daca vrei cu adevarat sa inveti ceva, trebuie sa o faci de una singura, ca sa te calesti si sa simti cu adevarat aceste lucruri, ca sa le poti invata mai bine.Sper ca nu am scris de pomana, si vei invata ceva bun din toate astea.Numai bine!

marialya

acum 9 ani

in primul rand mulumesc frumos de raspuns pentru sfat ...da asa am sa fc am sa incep prin a ma autocorecta si a invata sa am mai multa rabdare sa incerc usor usor sa imi revin si sa ma ridic ...findca simt ca sunt la pamant.....cu nervii sunt la pamant nu ma mai recunosc,voi incepe prin a incerca sa nu imi mai plang de mila pt ca ...nu vreau sa ..risc ..sa imi pierd casnicia sa se sature putinele pers din jurul meu de mine...si ati punctat bine ...nu mai stiu cata incredere am in mine..recunosc ca nu imi vine sa cred ca scriu asta si mai ales ca primesc un sfat de la persoane pe care nu le cunosc si nu pot decat sa mulumesc ....

Evanghelic

acum 9 ani

Nu exista problema pe care sa nu o puteti rezolva cu ajutorul lui Dumnezeu.