Ce as putea avea?

Psihologie si psihoterapie

Postata de Iulian Gl cu 13 ani in urma.

Buna! As vrea sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat... Am citit cateva comentarii cu privire la Maladia obsesiv-compulsiva si cred ca sufar si eu.... Lucrul acesta nu ma deranjeaza.nu ma epuizeaza dar as vrea sa stiu daca nu cumva de la aceasta obsesie mi se trage si faptul ca incerc din rasputeri sa uit anumite ganduri pe care le concep a fi negative dar defapt ele nici nu au cum sa se intample. De exemplu,dupa ce vorbesc cu cineva,ma gandesc daca respectiva persoana sau cineva de langa ea a inteles ceva gresit ducand la o cearta... termin cu acest gand si incep cu altul...pe diverse teme si tot asa.Au fost cazuri in care m-am gandit non stop la acelasi gand cate o saptamana-2 ducandu-ma la epuizare uneori clachez....Specific ca totusi inca mai sunt constient:)) Multumesc celui care ma ajuta cu un sfat!

Raspunsuri (3)

Psih. Nicolae Nedea

acum 13 ani

buna seara,
tulburarea obsesiv-compulsiva se bazeaza pe obsesia ca nu ati facut ceva bine sau ca veti face ceva rau dar este insotita si de compulsie, adica de verificari iar odata ce au loc verificarile ingrijorarea trece, dvs nu spuneti nimic de compulsii in schimb spuneti ca ruminati ganduri diverse negative,Ar mai fi unele intrebari de pus: Cum adica clacati?V-ati pierdut vreodata constienta? de ce ati vorbit de ea?Ce intreprindeti ca gandul sa dispara?Ce alte teme mai ruminati?

Iulian Gl

acum 13 ani

Nu stiu daca am folosit cuvantul corect"a claca" dar pur si simplu cedez psihic....incep sa tremur.ma ia cu transpiratii si nu mai gandesc coerent nu neaparat ca imi pierd constiinta. Toate astea vin poate si din faptul ca sunt o fire emotiva....nu sunt sigur pe mine.Am momente in care realizez ca nu are ce sa se intample si imi zic ca nu o sa ma mai gandesc la acest lucru pentru ca nu poate duce la nimic rau... trece putin timp si iar mi se duce gandul la acelasi lucru si tot asa..Nu stiu daca ma pot face bine inteles.pe langa aceasta tema ar mai fi ca de multe ori cand merg pe strada am impresia ca toata lumea se uita la mine...asta banuiesc ca este doar in psihicul meu...Multumesc

Psih. Nicolae Nedea

acum 13 ani

Inteleg ca va intereseaza foarte mult diagnosticul.Diagnosticul conteaza foarte mult pentru un medic psihiatru pentru stabilirea medicatiei, in psihoterapie sunt mai importante simptomele pentru ca reducerea acestora inseamna disparitia diagnosticului si implicit a bolii.
La unele din intrebarile mele nu am primit raspuns.
Se pare ca va este destul de dificil sa va puteti formula raspunsurile incat sa ne putem face o parere cu privire la afectiunea de care vorbiti.In aceste conditii, de discutie prin mesaje pare ca nu o sa mearga, cateodata se poate alta data nu.Va propun sa mergeti la un psiholog clinician sau medic psihiatru care sa va puna diagnosticul corect.
Multa sanatate!