caca in pampers

Psihologie si psihoterapie

Postata de raul.ferro cu 11 ani in urma.

buna ziua
am un baiat de 4 ani si 10 luni
care nu vrea sa faca caca decat in pampers ; de cand avea 2 ani am incercat continuu sa-l facem sa faca la olita ( i-am luat mai multe modele-ne-am dus si am cumparat ce model si-a ales el) dar nu vrea. am incercat tot feluri de modalitati:i-am explicat ca toata lumea face la wc; l-am certat uneori ( nu foarte tare -nu l-am batut nicioadata); i-am promis tot felul de lucruri si i le-am cumparat unele ca sa-i aratam ca ne tinem de cuvant ; l-am pedepsit (nu l-am mai lasat la desene pt o perioada sau i-am limitat timpul in activitatile favorite);pentru ca nu i-am pus pampers vreo 2 zile si nu voia sa faca la wc i-am pus supozitor,-nici dupa ce i-am pus supozitor n-a facut - s-a culcat si s-a trezit noaptea pe la 4 plangand fff tare (la vreo 8 ore dupa ce i-am pus supozitorul) si f speriat si vaitandu-se ca-l doare burta , am incercat sa-l punem la olita sau wc dar nu a facut , iar dupa vreo 40 min i-am pus pampers si a facut
discutam mereu despre lucru asta si el promite ca va face dar cand e vorba sa-i vina nici nu vrea sa auda de wc, .
Dupa toate insistentele noastre , zice ca nu poate decat in pampers.
Stie ca este rusinos de aceea se fereste de alte persoane, si evita sa vb despre asta cu altii (bunicii).

Va rog sa ma sfatuiti! Este o problema medicala? Ce ar trebui sa fac?

Va multumesc

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 11 ani

Si verisorul meu facea la fel pana la 5 ani in pampers si dupa ceva timp s-a dus singur la wc si a facut.Deci o sa faca singur cand o sa vrea.Lasati-l ca e prea mic si nu intelege daca ii explicati dumneavoastra ca trebuie sa faca la wc.O sa faca singur o sa vedeti.Aveti rabdare, nu este nici o problema mediala doar ca ii place lui mai mult sa faca in pampers.Asteptati si o sa vedeti ca va face de buna voie cand va vrea el.

Alina

acum un an

Buna ziua!
Cum ati rezolvat problema pana la urma??
Avem aceeași problema!

Utilizator11703593216

acum 4 luni

Bună ziua,
Cum ați rezolvat pana la urma?
Ne confruntam cu aceeași problema.