buna ziua

Psihologie si psihoterapie

Postata de violeta98117518 cu 11 ani in urma.

daca ma supar mai tare,inevitabil din diverse motive,dupa aprox.15 minute nu mai am aer suficient simt ca ma sufoc,este o senzatie cumplita,in ultimul timp respir cate putin cu palmele puse caus la gura pana vine salvarea,s-a intamplat i fara sa ma supar cand veneam din concediu si treceam prin muntii Greciei,iar anul acesta tot in concediu,cand ieseam de la metrou,intr-o mare de oameni, turisti veniti sa viziteze,atunci am si lesinat pt cateva momente,un medic mi-a zis sa respir in punga,as vrea sa stiu daca se poate ce este asta si ce sa fac.Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil sunt atacuri de panica, iar in asemenea cazuri respiratia in punga poate ajuta.
Ar fi bine sa investigati functia tiroidei ( TSH, ATPO) si sa consultati un psiholog care va poate ajuta sa depasiti astfel de momente.

Cauza

acum 11 ani

Pai nu te mai enerva. Asta ar elimina cauza. Restul sunt doar simptome. Medicina trateaza simptome doar, daca te duci la medic toti vor ignora cauza. Tie iti tebuie de fapt un psiholog si un preot ca sa inveti sa nu te mai enervezi. E singura solutie adevarata.