buna ziua

Psihologie si psihoterapie

Postata de BAZILU cu 12 ani in urma.

buna, am 28, lucrez in alimentatie publica(poate conteaza si mediul in care lucrez) problema mea este cand ma enervez sau primesc o veste mai p***a ma ea o stare de rau general,dar nu ma doare nimic e un fel ca o lipsa de calciu. am dat exemplu de calciu pt. ca am avut ceva probleme cu acesta si stiu foarte bine senzatia,dar dupa ce ma mai calmez nu mai am nimic,in general lucrez cu mult stres. intadevar ma supar mai usor daca stiu ca am dreptate,dar sunt si inima distractei cand este cazul. Va multumesc si astept niste sfaturi.

Raspunsuri (3)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Sunt diferente intre a va simti rau si va si exprimati furia, sau va simtiti rau, dar nu puteti spune nimic. Lucrul comun este ca faceti foarte greu fata starilor de frustrare si de suparare.

Va recomand sa urmati un proces psihoterapeutic pentru a invata sa va exprimati supararea si a nu va mai face rau singura.

BAZILU

acum 12 ani

nu stiu daca intra frustrarea in discutie, am o functie destul de buna, sunt un barbat destul de frumos. sa va dau un exemplu o colega a facut o gluma p***a si mi a spus la telefon ca a cazut o cunostinta comuna de pe o cladire,atunci am avut o stare ca la o lipsa de calciu. Multumesc mult.

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

In astfel de cazuri reactie dvs este justificata. Atunci cand pierzi pe cineva (chiar si daca crezi ca asa s-a intamplat) este normal sa ai probleme si uneori si manifestari somatice. Depinde acum ce asociati dvs mortii si a insemnat pentru dvs acea stire, ce semnificatie a avut.