Buna seara,am o problema de o saptamana?

Psihologie si psihoterapie

Postata de Utilizator11702569329 cu 4 luni in urma.

Bună seara,va rog dacă se poate sa ma ajutați cu o problema,am o săptămână de când visez urat,adorm și parca e cineva cu mine în casa, nu ma pot trezi,nu ma pot misca,nu pot striga,ma trezesc deschid ochii dar nu ma pot misca deloc,mie foarte frica,ma tem sa ma pun sa dorm. Oare sa fie început de vreo boala sa merg la medic??? Va rooooog nu mai știu ce sa fac.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Acest tip de experienta se numeste paralizie in somn si poate fi destul de comuna, afectand multi oameni la un moment dat in viata.

In general, paralizia in somn apare atunci cand mintea se trezeste inainte ca corpul sa se dezmorteasca din starea de somn profund. Aceasta disfunctie temporara nu este considerata o boala. Cu toate acestea, daca aceste episoade devin foarte frecvente si iti cauzeaza multa anxietate sau disconfort, poate fi util sa consulti un specialist, cum ar fi un medic neurolog sau un psihiatru.

Poti incerca sa iei masuri pentru a reduce frecventa acestor episoade, cum ar fi imbunatatirea obiceiurilor de somn, evitarea stresului excesiv inainte de culcare, crearea unui mediu de dormit confortabil si regulat, si mentinerea unei rutine regulate de somn. Este important sa iti asiguri un somn odihnitor si de calitate pentru a reduce aceste episoade.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/ce-boli-se-ascund-in-spatele-cosmarurilor-nocturne_15688