baietel nervos

Psihologie si psihoterapie

Postata de mihu_florea cu 12 ani in urma.

buna ziua.
am un baietel de 4 ani foarte nervos si agitat. De exemplu ,daca un copil nu-i da o jucarie, el o ia fortat sau / si il loveste, impinge. Daca nu facem ce vrea el (uneori) ne loveste, tipa, jigneste(prostule,proasto) dupa care tipa ca nu-l iertam.Am incercat tot felul de pedepse care nu dau rezultate decat pe moment( luat jucariile, nu are voie afara, nu mai primeste dulciuri si ceea ce-i place).Nu stiu cum sa mai procedez ca sa-l fac sa nu mai fie asa nervos. Mentionez ca aceste crize nu sunt permanente, are perioade cand este cel mai cuminte copil.De vreo 3 luni isi roade si unghiile si chiar nu stiu cum sa-l scap de acest tic. Cred ca este tot pe sistem nervos.Sper ca -mi puteti da un raspuns si sa ma jutati in acelasi timp.Multumesc anticipat. M.Florea.

Raspunsuri (1)

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

Buna ziua,
va recomand sa incepeti o terapie prin joc este foarte benefica si reduce uimitor agresivitatea ,tensiunile

Pedepsele la copii mici trebuie sa fie scurte de 15-20 minute
vocea mamei sau tatatui trebuie sa fie ferma

daca are perioade cand face crizele inseamna ca atunci dvs cedati ,pierdeti controlul bineinteles intr-un mod inconstient