Autohipnoza

Psihologie si psihoterapie

Postata de SIMONA-ILEANA cu 16 ani in urma.

Buna ziua. As dori sa aflu, daca se poate, de la psihoterapeutii de pe acest site, cat timp trebuie sugestionat subconstientul prin intermediul autohipnozei, astfel incat sa aiba efecte de cat mai lunga durata sau poate chiar permanente?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Durata autohipnozei poate varia considerabil in functie de individ si de efectul dorit. Se sugereaza ca pentru rezultate eficiente, ar trebui sa practicati autohipnoza zilnic, timp de 20-30 de minute pe sesiune, timp de cel putin 2-3 saptamani pentru a vedea rezultate notabile. Cu toate acestea, efectele de durata mai lunga sau permanente pot necesita o practica mai indelungata si constanta.

Este posibil sa fie nevoie de luni sau chiar ani de practica intensa, in functie de obiectivul dvs.

Este recomandat sa lucrati cu un psihoterapeut calificat pentru a va asigura ca abordati in mod corespunzator problemele pe care doriti sa le rezolvati si pentru a gasi cele mai bune strategii de autohipnoza pentru nevoile dvs. unice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un psiholog in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/autohipnoza-un-instrument-la-indemana-tuturor_3765