Atac de panica sau nu?

Psihologie si psihoterapie Anafilaxie

Postata de Aniela3115897 cu 13 ani in urma.

Acum 6 luni am suferit o operatie la ochi,un salazion mai exact,mi s-a facut anestezie locala medicul care m-a operat nu mi-a explicat procedura deci m-am trezit legata de pat cu cearsaful steril pe mine!A doua zi dimineata mi s-a dat pansamentul jos mentinoez ca am avut 2 salazionae unul mic si unul mai mare.Dupa ce mi s-a dat pansamentul jos i-am zis doctorului ca ma simt foarte rau si ma durau mainile imi amorteau .nu aveam aer,chiar am vomitat,nu puteam respira,m-a consultat un neurolog care a si tipat la mine cred ca deranjata de faptul ca venise la patul meu!In sfarsit dupa o vizita si la un psihiatru ei au dat un diagnostic de atac de panica si mi s-au dat si niste pastile Prozac si Calmepan!Sincer erau foarte tari pastilele iar cand le luam ma faceau sa ma simt molesita,ca o carpa!Dumneavoastra ce parere aveti a fost atac de panica?

Raspunsuri (8)

floryny

acum 13 ani

Aceste pastile sunt folosite in tratamentul anxietatii, in stari de agitatie. Calmepan iti da o stare de somnoleta de aceea te-ai simtit molesita. Acum esti ok?

Aniela3115897

acum 13 ani

Da sunt ok sincer unii oameni nu inteleg de ce isi aleg profesiunea de medic daca se poarta deplorabil cu pacientii,sa nu mai zic ca era mizerie de nedescris acolo!Bine ca nu am contactat vreo infectie ca era mai rau!Multumesc inca o data pt raspunsuri!Sanatate va doresc tuturor!Am jumatate de an de cand m-am operat si nu am mai avut parte de nici un episod ca acela,cred ca e de bine lucrul acesta nu?

anonim_167794

acum 13 ani

Buna ziua,
Este posibil sa fi fost un atac de panica ac***a in vedere experienta neplacuta pe care ati descris-o. Tratamentul indicat de medicul psihiatru este corect pentru atacul de panica, insa ar fi trebuit sa mergeti periodic la control la medicul respectiv pentru monitorizarea tratamentului , pentru a discuta despre reactiile adverse si eventual ajustarea dozei.
Va doresc multa sanatate!

Aniela3115897

acum 13 ani

Multumesc totusi eu cred ca medicul care m-a operat trebuia sa-mi explice cum va decurge interventia si nu mai existau probleme.Tin sa mentionez ca dupa operatie mi-a fost rau,mi s-au dat antibiotice dar fusesem operata tarziu si am dormit si de aceea nu am anuntat medicul.Imi amorteau membrele si nu puteam sa respir,in spital nu pot zice ca era curat iar mirosul lasa de dorit,cel mai interesant lucru este ca ma sufocam dar am iesit pe balcon si respiram aer curat se presupune cu toate ca spitalul era intr-o zona aglomerata si ma simteam bine respirand aerul acela!Apoi am mers acasa cu masina si nu prea am suportat bine drumul!Acasa m-am asezat in pat si am doua zi cand m-am trezit nu am mai avut nimic.Multumesc pt urari.

loredana_dana

acum 13 ani

Tsychiatrists: "Psihoză poate fi indusă în cazul persoanelor normale ingerarea de cafeină, la doze toxice."

"Psihoză poate fi indusă în cazul persoanelor normale ingerarea de cafeină la doze toxice, şi simptome psihotice pot fi agravate, de asemenea, la pacienţii cu schizofrenie folosind cafeină ... prevenirea simptomelor de cafeină indusă de psihiatrie. Este posibil prin recunoaşterea, educarea, şi tratarea pacienţilor folosind o abordare conic. "

Broderick P, Benjamin AB, Cofeina şi simptomele psihice: O revizuire; J Okla de Stat de Medicină Conf. univ, 2004 decembrie, 97 (12) :538-42
Adauga un comentariu
expert Cofeina: Cofeina produce anxietate, afirmă psihotice, dementa toxice

"O reacţie alergică la cafeina manifesta ca anafilaxie. În timpul stării de anafilaxie cafeină, organismul intră în modul de lupta sau zbor, care pot fi confundate ca hiperactivitate, anxietate sau tulburări de panică. anafilaxie Cofeina cauze vasculită cerebrală, conduce la repartizarea bariera hemato-encefalică, şi generează demenţă toxice. "

Aniela3115897

acum 13 ani

Buna ziua nu am consumat cafea si nu consum pt ca nu-mi place substanta folosita la anestezie a fost xilina!

daniela

acum 13 ani

Aniela, iti doresc tot binele din lume si sper ca nu vei mai avea nevoie de medici prea curand..sau deloc.Unii medici se poarta cu pacientii ca si cu animalele, din pacate.Nu dispera,stai linistita,nu ti face griji din nimic si traieste ti viata asa cum iti place.Multa sanatate!

Aniela3115897

acum 13 ani

Multumesc ai dreptate!Da multi oameni practica o meserie doar pt beneficii materiale!Va multumesc pt urari si dumneavoastra la fel!