ajutor disperat

Psihologie si psihoterapie

Postata de alyflorin10 cu 8 ani in urma.

Buna seara ma numesc Stoian Alexandru si am si eu o problema am suferit de anxietate generalizata timp de 2 tot timpul asta am stat numai incordat deci pur si simplu stateam incordat si acum de vreo 1 an o senzatie foarte urata la ochii cum as avea ochii dezlipiti din orbita,numai sunt stabili in orbita si imi provoaca o incordare involuntara ochii si imi da o senzatie parca m-ar durea buzele ,ce as putea face sa scap de senzatia asta la ochii ,pur si simplu ca sa stau de vorba cu cineva cat de cat trebuie sa imi incorde ochii din cauza la senzatia asta ,ajutati-ma va rog ,sunt disperat

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna seara! Adresati-va unui psihoterapeut specializat in psihoterapie cognitiv-comportamnetala. Toate bune!

Psiholog Radu Ioana Mihaela

acum 8 ani

Buna ziua,

mergeti sa va faceti investigatii medicale la oftalmolog. Daca nu este o problema functionala, atunci probabil este vorba de o somatizare si este nevoie sa mergeti la psiholog pentru o evaluare clinica pe de o parte privind nivelul de anxietate si/sau depresie, iar pe de alta parte pentru a va lamuri cu privire la senzatiile pe care le simtiti, sa va invete sa va relaxati, sa va detensionati , sa aflati metode de autocontrol.
Sanatate!

Psiholog Radu Ioana Mihaela
Psiholog Clinician
www.avizpsihologic.ro
Bucuresti