ajutooor!

Psihologie si psihoterapie

Postata de tilina cu 10 ani in urma.

unde in Romania se poate trata adictia de jocuri pe calculator?

Raspunsuri (5)

Diaana

acum 10 ani

Cati ani ai?

tilina

acum 10 ani

e vorba despre baiatul meu de 20 ani.

tilina

acum 10 ani

e vorba despre baiatul meu de 20 ani.

FreeStyle11

acum 10 ani

Dar in ce costa adictita fata de jocuri pe calculator?Sta toata ziua si se joaca?Nu are prieteni, nu merge la facultate, servici?Sta toata ziua si nu face nimic altceva?Daca nu indeplineste aceste criterii s-ar putea sa nu fie vorba de dependenta.Ar putea fi doar o preocupare prea mare fata de aceste jocuri, dar in orice caz ar trebui mai intai sa discutati cu el si sa ii spuneti ca ceea ce face nu este bine, in primul rand pt sanatatea lui, nu e bine sa stea toata ziua la calculator.In al doilea rand pt viata lui sociala, nu este indicat ca la 20 de ani sa stea numai la calculator, in loc sa-si traiasca tineretea, este o p***aE INGROZITOARE.Trebuie sa il ajutati sa stati de vorba cu el, si daca nu intelege si nu vrea, ar trebui sa il duceti la un psiholog specializat in a rezolva probleme de dependenta.Daca nici asta nu vrea, sincer, nu il puteti obliga, atata timp cat nu intelege nimic din ce ii spuneti.Nu este nimic de tratat aici, pentru ca nu e o boala care se trateaza cu pastile, este ceva ce tine de vointa omului si cat de mult intelege el ce face si cat de mult rau isi face.Nu se trateaza usor decat cu dorinta si vointa lui, altfel n u merge sa ii bagati dumneavoastra idei bune in cap, daca el nu le receptioneaza.Cred ca ar fi indicat sa il lasati asa si sa faeti cumva sa il convingeti de efectele rele ale obiceiului pe care il are, ceva care sa il sperie si sa il convinga de aceste lucruri.Mergeti la psiholog si vedeti daca e dispus sa incerce sa-si revina.Aveti rabdare si incredere ca daca o sa faceti tot ce trebuie o sa mearga si o sa fie in regula baiatul dumneavoastra.

psiholog Diana Dinu

acum 10 ani

Buna ziua,
Jocurile pe calculator reprezinta, de cele mai multe ori, un refugiu , o "lume" alternativa, o "lume" in care jucatorul detine controlul sau in care , casp***ad, infruntand "adversarul"din joc, isi gaseste semnificatia.
Noi oamenii avem doua nevoi bazale: nevoia de apartenenta (de a apartine unui grup) si straduinta spre semnificatie (sa fim importanti, semnificativi ). Atunci cand o persoana, in straduinta spre semnificatie, se intalneste cu esecul repetat, e posibil sa isi creeze o lume in care se va simti important. Daca o persoana nu se simte semnificativ in lumea reala, e posibil sa se indeparteze de social si sa se afunde tot mai mult in lumea virtuala.
Ca sa va raspund la intrebare: In cadrul cabinetelor individuale de psihologie, care au ca specialitate: psihoterapia, se poate aborda si aceasta adictie.

Cu respect,
psih. Diana Dinu.