Administrarea risperidonei poate cauza probleme de vedere??

Psihologie si psihoterapie Schizofrenie

Postata de Utilizator11592496282 cu 3 ani in urma.

Bună ziua! Sora mea(28 ani) a fost diagnosticată cu schizofrenie, dar într-un stadiu inițial. Medicul psihiatru i-a prescris risperidonă, urmează tratamentul de cca. 4 luni, cu soluție orală de Rispolept 1mg/ml,
îi administrăm 4ml/zi. La inceput, în prima lună de tratament am observat o îmbunătățire. Dar după aproximativ o lună starea ei s-a agravat, au apărut nişte efecte adverse, câteodată o deranjează foarte tare lumina şi se uită tot în sus, nu poate sta cu ochii închişi, îi "flutură" ochii şi se comportă ciudat. Înainte nu avea probleme de genul. Am spus asta şi medicului, a redus doza zilnică la 3 ml/zi. Însă situația nu s-a îmbunătățit, cel puțin la două zile se manifestă în felul descris.
Ce putem face? Să renunțăm treptat la acest medicament? A mai avut şi altcineva probleme de genul? Poate afecta vederea?
Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Utilizator11610900403

acum 3 ani

Si eu am baut mai multe feluri de antipsihotice si am si eu probeme acum cu vedera clipesc prea des daca ii tin deschisi mult timp incep sa ma usture eu zic sa incercati o doza de intretinere de i mlg pe zi o sa se simpta rau dar dipa o perioada de doua trei saptamani sr obijnueste eu am fost diagnosticat cu schizofrenie paranoida si cand beam dozaj mare ma simteam si mai rau acum beau cipralex cu anxiar si rispen de 3mg dar spart in patru rispenul el este antipsihoticul

Iuliana

acum 8 luni

Buna ,cât timp ai luat tratament? Fratele meu are la fel ,aceeași boala