vreau sa nasc cu epidurala

Psihologia cuplului

Postata de Camelia159110897 cu 13 ani in urma.

Sunt gravida si as dori sa nasc cu epidurala. Daca a nascut cineva asa o rog sa ma ajute sa-mi dea cateva informatii legate de aceasta tema [daca trebuie cumparata si daca da, cate doze?]. Sincer mi-e foarte frica sa nasc normal.

Raspunsuri (2)

Psih. Anisia Popa

acum 13 ani

Nasterea, ca orice act fiziologic, este ,,programat" si ,,reglat" sa se desfasoare in conditii optime in cazul unui organism sanatos. Cu atat mai mult cu cat mijloacele moderne aduc un plus de sprijin.
In ceea ce priveste frica de a naste normal, va recomand sa mergeti la un psiholog pentru consiliere. Va va ajuta sa va pregatiti pentru momentul nasterii si perioada de dupa. Fara sa cunosc amanunte privitoare la varsta, starea sanatatii, etc, pot sa va recomand sa va sfatuiti cu medicul dv. ginecolog, in ceea ce privesc amanuntele privind modalitatea de a naste.
Nastere usoara!

Bacu Crina

acum 13 ani

Trusa pentru nastere epidurala o poti gasi completa la farmacie. Medicul obstetrician cu care vei naste iti va da informatii exacte. Ai putea, pentru linistea ta, sa porti o discutie si cu medicul anestezist care va face echipa cu obstetricianul la nastere. Anestezia epidurala diminueaza posibilitatea mamei de a impinge in timpul travaliului. Intr-adevar, datorita ei nu vei simti durerea nasterii, dar trebuie facuta la timp, atunci cand contractiile sunt suficiente ca sa permita nasterea cu ajutorul medicului.