viciu

Psihologia cuplului

Postata de Angela-Magda cu 15 ani in urma.

va rog din suflet sa ma ajutati.prietenul meu pe care il iubesc si cu care imi doresc sa ma casatoresc e dependent de jocuri de noroc.situatia e grava ,nu se poate opri si isi da seama de asta.are nevoie de ajutor si eu sunt dispusa sa ii fiu alaturi.ma gandeam sa il duc la un psiholog numai ca ma gandesc ca sedintele costa destul de mult,iar eu nu imi permit acum .a trecut cineva prin o situatie asemanatoare?a reusit cineva sa scape de acest viciu crunt?

Raspunsuri (3)

andrei178

acum 15 ani

Ca orice dependenta si asta de jocurile de noroc poate fi tratata mai ales de specialist...Stiu ca pare de neacceptat, dar uneori vointa proprie nu este suficienta. Si chiar daca-l santasezi cu ceva (pozitiv in principiu) tot va avea tentatia asta. Poti incerca sa trimiti intrebarea ta la consulta medicul, unui psiholog, poate te va indruma mai detaliat si riguros. Sanatate si multa rabdare!

B.3

acum 15 ani

poate cu ajutorul unui specialist lucrurile se rezolva....insa gandeste-te de doua ori inainte sa iti legi viata de a lui..o sa ai copii si ca orice mama vrei sa le oferi siguranta in primul rand atat lor cat si tie..ai mare grija!

rodica109119930

acum 15 ani

Va inteleg foarte bine ingrijorarea.
Dar rezolvarea, "vindecarea" cu adevarat are la baza dorinta, motivatia si disponibilitatea lui pentru face aceasta (oricat de mult l-ai iubi nu poti sa faci alegeri in locul lui ci doar sa-l sustii). Cateva sedinte de consiliere psilogica l-ar ajuta foarte mult.

Daca doriti ma puteti contacta in cadrul Centrului Naturist de Evaluare a Sanatatii SERAFIM. www.centrunaturist.ro

Cu respect, Aniela Sarcu, psiholog