Un sfat va rog!!

Psihologia cuplului

Postata de maria_r cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Ma vad cu un tip de aproape 6 luni. Ne intelegem bine, doar ca am o problema, este un tip mai rece, mai distant in prezenta altora nu se prea arata ca am fi impreuna, dar cand suntem doar noi doi este dragut si simpatic. Intrebarea este cum as putea sa il determin sa fie si in prezenta altora altfel sa fie mai afectuos cu mine. A venit de cateva ori la mine, imi cunoaste familia, dar el nu aduce niciodata vorba ca ar vrea sa ii cunosc si eu parintii. Acum a mai aparut o problema, tatal fostei prietene este grav bolnav de cancer si are sanse minime de supravietuire, iar acum ea il cauta si are nevoie de un sprijin si mai ales nu vrea sa accepte ca s-au despartit. El vrea sa o ajute, sa ii fie aproape in aceste momente grele si imi cere sa il ajut si sa il inteleg ca trebuie sa faca acest lucru deoarece este vorba despre umanitate. Nu cred ca o sa se intalneasca cu ea doar ca va trebui sa o sprijine moral. Imi spune ca ma iubeste si tine la mine, doar ca nu este prea afectuos. Intrebarea este cum as putea sa il determin sa fie altfel in prezenta altora, eu vreau sa am incredere in el si tot asa imi zice ca trebuie sa am incredere. Se vede ca tine la mine, din felul in care ma priveste si atunci cand sunt suparata incearca sa ma inveseleasca. Va rog sa ma ajutati cu un sfat!!! Mentionez ca este in zodia berbec, este singur la parinti si recunoaste ca este mai dificil, mai distant si mai egoist. Cum as putea sa il determin sa nu mai fie asa, sa incerc sa il schimb catusi de putin, si sa fie altfel in prezenta altora, dar cum as putea face ast lucru? Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Va recomand sa va ganditi daca va place acest barbat sau nu. Din ceea ce spuneti dvs nu prea va place, altfel nu ati dori sa il schimbati. Cand iubiti o persoana inseamna ca ii acceptati si partile bune, dar si pe cele mai putin placute. Pe de alta parte, oamenii se schimba atunci cand doresc ei si nu puteti sa schimbati pe nimeni dupa placul dvs. Singura persoana pe care o puteti schimba sunteti dvs.