un gand...

Psihologia cuplului

Postata de maria44597364 cu 16 ani in urma.

de curand am aflat un lucru care mah termina din punct de vedere psihic...familia este totul pentru mine si tocmai am aflat ca alegerea sotiei mele casnicie a fost "cu mintea" pt ca "atunci cand a ales cu inima a suferit" poate pare banal...dar pt mine este un gand ucigator..mah poate ajuta cineva?

Raspunsuri (2)

marius404

acum 16 ani

nu conteaza de ce te-a ales. daca o iubesti. va intelegeti si va respectati, esti un om norocos. iubirea nu ajunge, o relatie sanatoasa si care sa reziste are nevoie si de alte fundamente. analizeaza-ti relatia si daca este asa cum ti-ai dorit-o treci peste amanunte, nu le lasa sa-ti afecteze viata. de cat timp sunteti casatoriti?

acum 15 ani

Buna Draga Ganditorule,

In primul rand, sunt curioasa cum si de la cine ai aflat acest lucru ingrozitor?
Esti sigur ca persoana care ti l-a dezvaluit este de incredere?
Chiar crezi ca sotia ta, pe care o iubesti si o ai zi de zi alaturi ar fi in stare de o asa marsavenie?
Crezi ca daca actuala ta sotie ar fi o interesata/materialista, o femeie care nu si-a dorit decat sa-si asigure viitorul, nu ti-ai fi dat seama inainte de casnicie?
Crezi ca e un actor atat de priceput incat te-a dus de nas dupa propria placere?
Cred ca ceea ce trebuie sa faci este sa analizezi mai in amanunt persoana de langa tine si sa vezi daca intr-adevar banuielile tale sunt justificate!
Nu o judeca fara dovezi clare!

Numa bine!